Mesobuthus gibbossus (Scorpiones: Buthidae) akrep ham zehrinin gerçek zamanlı hücre analiz sistemini kullanarak MCF-7 meme kanser hücre hattı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of crude spider venom of Agelena labyrinthica on the MCF-7 breast cancer cell line by using real time cell analyzing system
  1. Tez No: 550556
  2. Yazar: ONUR BÜYÜKKARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE YİĞİT KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Mesobuthus gibbossus (Scorpiones: Buthidae) türü akrepler araziden canlı olarak toplanarak laboratuvara getirilmiş ve zehir elde etmek için beslenmiştir. Canlı akreplerden belirli aralıklarla elektrositimülasyon tekniği kullanılarak edilen ham zehirin, iki kanser hücre hattı (MCF-7 meme kanseri ve A549 akciğer karsinomu) ve normal fare fibroblast (L929) hücreleri üzerindeki antiproliferatif etkileri gerçek zamanlı hücre analiz sistemi kullanılarak incelendi. MCF-7 ve L929 fibroblast hücrelerinde düşük dilüsyonlarda dahi zehrin etkili olduğu, dilüsyon miktarı artıkça zehir etkisinin azaldığı ve hücre proliferasyonuna etki yapmadığı gözlenmdi. Aynı yöntemle A549 akciğer karsinomu hücreleri üzerine zehrin antiproliferasyon etkisi çok daha zayıf olarak gözlendi. M. gibbossus akrep zehri her ne kadar farklı yöntemler kullanılarak kanser hücre hatları üzerine denenmiş olsa da, bu çalışmada ilk kez gerçek zamanlı hücre analiz sistemi kullanılarak antiproliferatif etkisi gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mesobuthus gibbossus (Scorpiones: Buthidae) alive scorpion species were collected from field studies and they were fed to obtain crude venom. Various dilutions of crude venom obtained from scorpion by means of electrostimulation technique were tested on two type cancer cells (MCF-7 breast cancer and A549 lung carcinoma cell line) and L929 fibroblast cells, and then anti-proliferative effects on these cell lines were examined. At the end of the present study, it was determined that mcf-7 and fibroblast cells were more effective at low dilutions of venom doses than A549. It was observed that the amount of dilution decreased the venom effect on the cells. Although M. gibbossus scorpion venom has been tried on cancer cell lines by using different methods, the antiproliferative effect of this study was first time tried to be demonstrated by using real-time cell analysis system.