Emme manifoldu dizaynının motor performasına etkisi
The effectcs of the intake manifold design to the engine performance
  1. Tez No: 244042
  2. Yazar: MEVLÜT DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda; emme manifoldu, aşırı doldurma sistemleri ve CFD hakkında genel bilgiler verilerek, manifold akış analizleri yapılmıştır. Analizler esnasında havanın manifold içerisindeki hız ve basınç değişimleri incelenmiştir. Manifold içerisindeki hava hareketleri; emme basıncı, kütlesel debisi ve içeride oluşan türbülansa bağlı olarak incelenmiştir.Manifold geometrisi solidworks programında oluşturulup, akış analizleri gambit ve fluent programları kullanılarak yapılmıştır.Solidworks programında oluşturulan manifold geometrisi, ardından gambit programında açılır. Gambit programı ile geometri üzerinde iyileştirmeler yapılarak sonlu hacimde ağ hücreleri uygulanır ve fluent programına gönderilir. Bunun ardından silindir hacmine bağlı olarak, her bir silindir için gerekli hava miktarı hesaplanır ve toplam hava miktarı, manifold hava girişine, sıcaklık ve basıncıyla birlikte programa data olarak girilir. Ardından Fluent programı türbülans ve diğer parametrelere bağlı olarak iterasyonlar yaparak bize manifold içerisindeki hava hız ve basınç dağılımını verir. Toplam üç adet emme manifoldu geometrisi ve bir adet emme kanalları dâhil manifold analizi yapılmış olup homojen bir akışın sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca, aşırı doldurma ve sistem içerisinde basınç farkı oluşumunun, hava akış ve basınç değerlerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, there has given general informations about, intake manifold, supercharging systems, CFD and there has done flow analyses. During the analyses there has investigated the air?s speed and pressure inside the intake manifold. The air flow inside the manifold is investigated by the help of intake pressure, mass flow rate and turbulance.Manifold geometry has created at solidworks software and air flow analysis has done with the Gambit and Fluent softwares.The geometry which has created at solidworks software, has opened at gambit software. After clean up the geometry at gambit software, the geometry had meshed than transferred to the fluent software. Air flow rate (which has calculated by the help of cylinder volume), heat and pressure datas edited to the software. Fluent software has iterated and calculated air flow speed and pressure by the help of turbulance and another datas. There has totally three different intake manifold geometry and one whole manifold design together with intake pipes analyzed. The target was to create the almost possibe homogen flow inside manifold. Together with these analyses the manifold has analyzed when supercharging and pressure drop occurs for investigating their effects to the air flow speed and pressure .