Erdemir Ereğli Demir Çelik Fabrikası kojenerasyon ve konvansiyonel elektrik üretim tesislerinin ekserji analizi
Exergy analysis of cogeneration and conventional electricity production system at Ereğli Iron and Steel Works Co.
- Tez No: 244064
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA KOŞUCUOĞLU ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nüfusun artması ve endüstrinin gelişmesi ile birlikte Dünya'nın enerji ihtiyacı hızla artmaktadır. Ancak, doğal gaz ve kömür rezervlerinin yaklaşık olarak elli yılda tükeneceği tahmin edilmektedir. Birleşik ısı -güç üretim sistemleri veya kojenerasyon sistemleri, kullanılabilir ısı ve elektrik enerjisinin birlikte eş zamanlı olarak üretildiği sistemler olarak anılırlar. Proseste atık ısının kullanılması ile, % 85-90 düzeyinde toplam verime ulaşılabilir ve önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlanabilir.Demir ve çelik sanayiinde enerji tüketimi önemli bir yer tutar. Çelik üreten ülkelerde, demir-çelik sanayiinde harcanan enerji, o ülkelerdeki toplam tüketilen enerjinin % 10'u olabilmektedir. Bir entegre demir-çelik tesisinde, enerjinin toplam üretim maliyeti içerisindeki payı yaklaşık % 30 civarındadır. Dolayısıyla, demir ve çelik sanayiinde yapılabilecek enerji tasarrufları, gerek çelik ürünlerinin üretim maliyetini ve gerekse o ülkenin toplam enerji tüketimini olumlu yönde etkileyecektir.Bu çalışmada yapılan hesaplamalar sonucunda Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. Kuvvet Santralinin her birimi için enerji ve ekserji verimleri, ekserji tahribi ve geliştirme potansiyeli değerleri bulunmuştur. Sistemin toplam ekserji tahribi 1.187,55 MW, geliştirme potansiyeli ise 800,84 MW olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to high rates of growth of population and the improvements in industry, World's energy need is continuously increasing. However, the natural gas and coal reserves are expected to be depleted approximately in fifty years. The combined heat and power generation (CHP) or Cogeneration systems can be defined as the systems where both heat and power are simultaneously produced. When waste energy is used in a process, overall efficiency can be increased up to 85 - 90 %, and significant amounts of fuel can be saved.The iron & steel industry is an energy intensive industry. The energy consumed in iron& steel industry constitutes 10 % of total energy consumed in the steel producer countries. The cost of energy is nearly 30 % of the total operating cost in the integrated iron & steel industry. Thus the energy saving in this sector will positively affect the operating cost of steel products and also, the total energy consumption.In this work, the energy and exergy efficiencies, the exergy loss and the improvement potential for every unit in the power plant of Ereğli Iron and Steel Works Co. were calculated. The total exergy loss and the improvement potential of the system were calculated as 1.187,55 MW and 800,84 MW, respectively.