Sinop kıyı kentinin gelişimi
Development of the coastal city Sinop
- Tez No: 244085
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kıyılar, toplum için sunduğu çeşitli kullanım olanakları sebebiyle kent içinde bir çekim merkezine bürünmüş, kıyı kentlerinin ve ülkelerin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmasında önemli roller üstlenmiştir.Yapılan araştırma ile; doğal, tarihi ve kültürel değerleri bünyesinde barındıran ve tarih boyunca ülkemiz açısından doğal liman özelliğinde önemli bir kıyı kenti olan Sinop Kenti incelenmiş, kent sorunları belirlenmiş ve sorunların çözümlenmesine yönelik öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.Sinop Kenti, doğal liman özelliğine sahip olması ile oluşmuş ve tarih boyunca limanda gerçekleştirilen ticari fonksiyonlar ile gelişmişini sürdürmüştür. Ancak çeşitli faktörlerle liman kullanılamaz hale gelmiş ve kent, kimliğini oluşturan temel unsurdan soyutlanmıştır.Tez kapsamında; Sinop Kenti'nin var olmasında öncü sebep teşkil eden doğal liman özelliğindeki Sinop kıyılarında kullanım alanları sebepleri ile birlikte araştırılmış ve yanlış kullanımlara yönelik kentsel gelişim projesi hazırlanmıştır. Kentsel gelişim projesinde; kentin turistik ve ekonomik açıdan gelişiminin sağlanması temel amaç olarak belirlenmiş ve amaç doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Coasts; became an attraction center by offering various opportunities for the community in the city center, has also undertaken an important role in terms of economic and social development for coastal cities and nations.By this research, Sinop City including; natural, historical and cultural values also has a throughout history of our country in terms of being an important natural port in the coastal town was examined, urban problems and issues are identified, resolution proposals are tried to be developed.Sinop City, was formed with the natural port and has performed a development with commerical port functions throughout the history. However, several factors have became unavailable and the port city has been isolated from the basic elements that make up identity.Being natural port that is the leading cause for the existance of Sinop City, Sinop coastal usage areas and causes are both investigated also an Urban Development Project has been prepared due to the usage defects. In urban development projects, the city?s tourism and economic development has been identified as the main purpose of the provision and recommendations are presented for the purpose.