Şanlıurfa sulu koşullarda ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinde optik sensöre dayalı mevsim içi azotlu gübre kalibrasyonu
In-season nitrogen fertilizer calibration based on optical sensoron breading and turkey wheat varietien under watery conditions inŞanlıurfa
- Tez No: 847478
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VOLKAN BİLGİLİ, DOÇ. DR. ERDAL ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Buğday bitkisinin yetiştirilmesinde; çeşitlerin beklenenden daha yüksek tane verimi ve protein içeriği verebilmesi en uygun azotlu gübrelemeyle mümkündür. Fakat bölgeden bölgeye ve yıldan yıla azotlu gübreleme ihtiyacı farklılaşmaktadır. Dolayısıyla son yıllarda oldukça yaygınlaşan Mevsim İçi Azotlu Gübre Yönetim Sistemleri fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu çalışma Mevsim İçi Azotlu Gübre Yönetim Sistemlerini kullanarak bölgemizde en uygun gübreleme yöntemini geliştirmek için yapılmıştır. Çalışma 2022 yılında Şanlıurfa Gap Tarımsal Araştırma Enstütüsüne ait Gündaş lokasyonunda yürütülmüştür. Çalışmada dört kışlık buğday çeşidi (Polathan, Serince, Edessa, İlkan) kullanılmıştır. Kullanılan çeşitlerin azot gübresine verecekleri tepkiler, spektral yansımaya dayalı bitki örtüsü indeksleri ölçülmüştür. Çalışmada GreenSeeker, SPAD cihazları ile ölçümler yapılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında faktöriyel deneme deseninde ve 6 farklı (0,5,10,15,20,25) azot oranı ile yürütülmüştür. Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi (NDVI), Zadoks 2.4 (kardeşlenme), Zadoks 3.0 (sapa kalkma başlangıcı), Zadoks 3.1 (sapa kalkma 1 boğum dönemi), Zadoks 3.2 (sapa kalkma 2 boğum dönemi) olmak üzere dört ayrı dönemde gerçekleştirilmiştir. Spektral okumaların beraberinde bitkide ve tanede protein analizleri, biyokütle analizleri yapılmıştır. Hasattan sonrada tane verimi hesaplanmıştır. Yaprak klorofil değeri ölçen SPAD metre sonuçlarına bakıldığında; dönemler arasından en yüksek Zadoks 3,0 ( sapa kalkma başlangıcı) döneminde (47,24) vermiştir. Çeşitlere bakıldığında; ilkhan çeşidi 20 kg N da en yüksek (48,37) değeri vermiştir. Fakat SPAD metre ölçümleri gerek kullanım zorluğu gerek de kullanıcını ölçüm farklılıkları nedeniyle mümkün oldukça gübre tavsiye yöntemlerinde kullanılmamaktadır. Tane verimin bağımlı değişken, mevsim içi verim tahminlerini (İNSEY) bağımsız değişken olarak alındığı regresyon analizleri yapılmıştır. En yüksek R2 değerleri sırasıyla Edessa çeşidi Zadok3.2(sapa kalkma 2 boğum oluşturma) döneminde (R2= 0,65) değeri vermiştir. Biyokütle bağımlı değişken, mevsim içi verim tahminlerini (İNSEY) bağımsız değişken olarak alındığı regresyon analizleri yapılmıştır. En yüksek R2 değerleri sırasıyla Edessa çeşidi Zadok3.0 (sapa kalkma başlangıcı) döneminde (R2= 0,958) değeri vermiştir. Verim Karşılık İndeksi ve NDVI Karşılık İndeksi arasında en yüksek korelasyon yine Zadoks 3.0 ve Zadoks 3.1 dönemlerinde verilmiştir ve bu tez çalışmasında edilen ve uygulanması en uygun dönem Zadoks3.0 dönemi olarak belirlenmiştir. Elde edilen denklemlerden en doğru tavsiyeyi verebilmek için bu tür çalışmaların daha çok yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In wheat cultivation, various varieties can yield higher grain and protein levels than expected with optimal nitrogen fertilization, but the nitrogen needs vary regionally and annually, highlighting the crucial role of Seasonal Nitrogenous Fertilizer Management Systems. This 2022 study, conducted at Şanlıurfa Gap Agricultural Research Institute's Gündaş location, aimed to determine the most suitable fertilization method using these systems. Four winter wheat varieties (Polathan, Serince, Edessa, İlkan) were studied, measuring their responses to nitrogen fertilization and vegetation indices via GreenSeeker and SPAD devices.The experiment was carried out in a factorial trial design in randomized blocks and with 6 different nitrogen ratios (0,5,10,15,20,25). Vegetation index readings (NDVI) were carried out in four different periods: Zadoks 2.4 (tillerization), Zadoks 3.0 (beginning of stem erection), Zadoks 3.1 (1 node period of stem erection), Zadoks 3.2 (2 node period of stem erection). Along with the spectral readings, protein analyzes and biomass analyzes were performed in the plant and grain. Grain yield was calculated after harvest. Looking at the results of the SPAD meter measuring leaf chlorophyll value; Among the periods, the highest yield was given in the Zadoks 3.0 (beginning of sticking) period (47.24). Looking at the varieties; İlkhan variety gave the highest value (48.37) at 20 kg N. However, SPAD meter measurements are not used in fertilizer recommendation methods whenever possible due to both difficulty of use and measurement differences between users. Regression analyzes were conducted in which grain yield was taken as the dependent variable and in- season yield estimates (INSEY) were taken as the independent variable. The highest R2 values were given by the Edessa variety (R2= 0.65) in the Zadok3.2 (stem up and 2 node formation) period, respectively. Regression analyzes were performed in which biomass was taken as the dependent variable and intraseasonal yield estimates (INSEY) as the independent variable. The highest R2 values were respectively in the Edessa variety Zadok3.0 (beginning of stemming) period (R2= 0.958). As a result, the highest correlation between the Yield Provision Index and the NDVI Provision Index was again given in the Zadoks 3.0 and Zadoks 3.1 periods, and the period that we would recommend and most suitable for implementation was determined as the Zadoks3.0 period. More such studies need to be done in order to give the most accurate advice from the equations we obtained.