Yeni binap türevi ligand ve rutenyum komplekslerinin sentezi, katalitik etkinliklerinin incelenmesi
Synthesis of new binap derivative ligand and their ruthenium complexes, investigation of their catalytic activity
  1. Tez No: 244103
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada (R)-2,2'-bis(bis-((3,5-bistriflorometil)fenil))fosfino)-1,1'-binaftil L1 ve (R)-2,2'-bis(bis-m-(1H,1H,2H,2H-perflorodekilfenil)fosfino)-1,1'-binaftil L2 ligandları sentezlendi, sentezlenen bu ligandların [Ru(p-cymene)Cl2]2 ile tepkimeleri sonucu [RuCl-(p-cymene)L1]Cl K1 ve [RuCl-(p-cymene)L2]Cl K2 kompleksleri oluşturuldu. Sentezlenen ligandların florsuz türevi BINAP'ın [Ru(p-cymene)Cl2]2 tepkimesiyle [RuCl-(p-cymene)(R)-BINAP]Cl K3 kompleksi de oluşturularak, çözünürlük ve katalitik etkinlik ölçümlerinde florlu türevleri ile karşılaştırma amacıyla kullanıldı. Sentezlenen ligand ve katalizörlerin yapıları elementel analiz, FT-IR, 1H, 19F, ve 31P NMR gibi spektroskopik yöntemler ile karakterize edildi. Katalizörlerin çözünürlükleri 343,15 K sıcaklık ve 1800 psi CO2 basıncında incelendi. Katalizörlerin süperkritik karbondioksit çözücü ortamında katalitik etkinlikleri model bileşik olarak seçilen stirenin hidrojenasyonu üzerinde manyetik karıştırıcılı 100 mL'lik yüksek basınç reaktöründe incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study (R)-2,2'-bis(bis-((3,5-bistriflorometil)fenil))fosfino)-1,1'-binaftil L1 and (R)-2,2'-bis(bis-m-(1H,1H,2H,2H-perflorodesilfenil)fosfino)-1,1'-binaftil L2 were synthesized and reacted with [Ru(p-cymene)Cl2]2 to form [RuCl-(p-cymene)L1]Cl K1 and [RuCl-(p-cymene)L2]Cl K2, respectively. Unfluorinated BINAP and Ru(p-cymene)Cl2]2 were reacted to synthesize [RuCl-(p-cymene)(R)BINAP]Cl K3. Synthesized K3 was used in solubility and catalytic activity measurements to compare flourus BINAP derivatives. Molecular structure of synthesized ligands and catalysts were characterized by elemental analysis and spectroscopic methods such as FT-IR, 1H, 19F, and 31P NMR. Solubility measurements of catalysts were performed at the conditions of 343,15 K temperature and 1800 psi CO2 pressure. Catalytic activity of catalysts in supercritical carbon dioxide media were examined in 100 mL high pressure reactor with magnetic stirrer on hydrogenation of styrene which was selected as a model compound styrene.