Cynodon dactylon (L.) Pers. çim alanlarında kentsel su arıtma sistem çamurlarından yararlanabilme olanakları
Usability of sewage sludges from urban water treatment systems in lawn areas in the case of Cynodon dactylon (L.) Pers.
  1. Tez No: 244122
  2. Yazar: GÜLBİN ÇETİNKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arıtma çamurlarının Cynodon dactylon (L.) Pers ile kurulu çim alanlarda kullanılabilmesinin hedeflendiği bu çalışmada Batı Adana Atık Su Arıtma Tesisi ile Çatalan İçme Suyu Arıtma Tesisinden alınan arıtma çamurları kapak malzemesi olarak denenmiştir. Alan denemeleri üç blokta (80 cm x 320 cm), saksı denemeleri ise her tekerrürde 5 saksı olacak şekilde toplam 75 saksı içerisinde açık alanda yürütülmüştür. Çalışmada örnekler, arıtma çamurları uygulanan alanlardan son biçimle elde edilen bitki parçalarında her parsel ve tekerrüre göre gruplandırılarak alınmıştır. Atomik Absorbsiyon Spektrometresi kullanılarak yapılan analizlerde; bitkide ve toprakta biriken Nikel (Ni) toprakta 31 Mayıs 2005 tarihli 25831 sayılı Resmi Gazate'de yayınlanan ?Toprak Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği?ne göre sınır değerlerin üzerinde (75 mg/kg) iken, Bakır (Cu) ağır metal miktarı sınır değerlerin altında (140 mg/kg) çıkmıştır. Bitkide ele alınan kriterler; örtülülük, bitki boyu, sürgün çapı, kardeşlenme, yaprak ayası uzunluğu, yaprak ayası genişliği, yaprak yası uzunluğu/yaprak ayası genişliği indeksi, renk, çiçek başağı oluşumu, yabancı ot oluşumu ve yabancı ot çeşitliliğidir. Sonuç olarak incelenen kriterler çerçevesinde C. dactylon (L.) Pers. türünde herhangi bir olumsuz etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated usability of sewage sludge in construction of lawn areas in the case of Cynodon dactylon (L.) Pers. Sludge samples were obtained from West Adana Sewage Treatment Plant and Çatalan Fresh Water Treatment Plant. Field studies were constructed as three blocks (80 cm x 320 cm); pot studies were constructed with 75 pots that consist of 5 pots in each repeat at open area. Samplings were taken by grouping the parcel and repeat number from the plant parts of last cut. Analyses were made by using Atomic Spectrofotometer. Quantity of Nickel (Ni) was found above the limits mentioned in the ?Regulation of Controlling Soil Pollution?, (75 mg/kg), while Copper (Cu) levels were found under the limits (140 mg/kg). Plant growing performance under different conditions was investigated in terms of coverage, plant height, shoot diameter, shoot number, leaf length and width, leaf length/width index, color, flower spike formation, occurrence of weeds, and weed diversity. Both of sewage sludge applications doesn?t showed negative effects on growing performance of C. dactylon (L.) Pers at open field and pot experiences.