Yeni tip schiff bazları ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterizasyon of new type oligomer schiff bases and their metal complexes
- Tez No: 244123
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada öncelikle 2-aminobenzilamin ile salisilaldehit ve p-hidroksi salisilaldehit tepkimeye sokularak tek ve çift taraflı Schiff bazları elde edildi. Daha sonra elde edilen bu ligendların Ni+2, Cu+2 ve Co+2 gibi geçiş metalleri komplekleri elde edildi. Sentezlenen bu ligand ve bu ligandların metal komplekslerinin yapıları, UV-Vis spektroskopisi, FT-IR, NMR, elementel analiz ve manyetik süsseptibilite ölçümleri ile karakterize edildi. Elde edilen sonuçlara göre deneysel ve teorik sonuçların birbiriyle uyum içimde oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
In this work, firstly 2-amino benzly amine had got to reaction with salisilaldehit and p-hidroksi salisilaldehit to synthesizing schiff bases which single and double edged. Then from these ligands, metal complexes of Ni(II), Cu(II) and Co(II) have been synthesized. The structure of ligands and their complexes have been investigated by instrumental methods, FT-IR, NMR, UV- visible spectroscopy, elemental analysis and magnetic sussceptibility. According to obtained results it was found that experimental and therotical results are in agreement with each other.