Farklı oranlardaki zeolit (Klinoptilolit)'in bazı su parametreleri ile gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)'nın gelişimi ve vücut kompozisyonuna etkileri
Effects of different rates of zeolite (Clinoptilolite) on some water parameters and growth and body composition of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
  1. Tez No: 244144
  2. Yazar: DURALİ DANABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ALTUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, zeolit (klinoptilolit), gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nın (20,8984±0,564 g ve 12,8263±0,122 cm), havuz suyuna (Deney 1) (0 (Kontrol), 1, 2 ve 3 g/l oranlarında) ve yemine (Deney 2) (% 0 (Kontrol), 1, 2 ve 3 oranlarında) uygulanmıştır. Çalışma 100 gün sürdürülmüş olup, klinoptilolitin, Deney 1'de bazı su parametreleri ile balık gelişimi; Deney 2'de ise balık gelişimi ile vücut kompozisyonuna etkileri incelenmiştir.Deneme sonunda, Deney 1'de, havuz suyuna uygulanan klinoptilolit oranlarının su ve büyüme parametrelerini etkilemediği belirlenmiştir (P>0.05).Deney 2'de ise, yeme katılan klinoptilolit, canlı ağırlık, total boy, günlük canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yaşama oranı, ham protein, kuru madde ve ham kül değerlerini arttırmış olup (P0.05).Elde edilen bu sonuçlara göre, bu büyüklükteki gökkuşağı alabalığı yavru yemlerine % 1 oranında klinoptilolitin eklenmesinin yarayışlı olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, zeolite (clinoptilolite) was applied into pond water (Trial 1) (at the rates of 0 (Control), 1, 2 and 3 g/l) and feed (Trial 2) (at the rates of % 0 (Control), 1, 2 and 3) of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) (20.8984±0.564 g and 12.8263±0.122 cm). Both trials were carried out in 100 days. In Trial 1, effects of clinoptilolite on some water parameters and growth of fish were investigated. In Trial 2, growth and body composition of fish were investigated.At the end of study, it was determined that clinoptilolite added into pond water was not effective on the values of water parameters and fish growth in Trial 1 (P>0.05).Clinoptilolite in feed (Trial 2) increased fish?s mean body weight, total length, daily growth rate, specific growth rate, survival rate, crude protein, dry matter and crude ash (P0.05) values of the fish.As a result, it is recommended to be added % 1 dosage of clinoptilolite into feed of rainbow trout fries.