Malathion'un Oreochromis niloticus'ta oksidatif stres kaynaklı endokrin bozucu etkileri
Effects of malathion on oxidative stress mediated endocrine disruption in Oreochromis niloticus
- Tez No: 244179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, malathionun 0.1 ppm, 0.5 ppm ve 1 ppm subletal derişimleri etkisinde 1, 15 ve 30 gün sürelerle bırakılan ve daha sonra pestisit içermeyen ortamda 15 gün bekletilen Oreochromis niloticus'ta beyin dokusunda, malathion toksisitesinin göstergesi olarak asetilkolinesteraz aktivitesi, oksidatif stresi belirlemek üzere glutatyon ve malondialdehit miktarları spektrofotometrik yöntemlerle belirlenmiştir. Endokrin bozucu etkiyi belirlemek üzere serumda estradiol, testosteron ve kortizol miktarlarındaki değişimler elektrokemilüminesans yöntemlerle belirlenmiştir.Malathion AChE aktivitesini ve glutatyon miktarını azaltmıştır. Malondialdehit ve estradiol miktarlarında dalgalanmalar meydana gelmiştir. Kortizol ve testosteron miktarlarının arttığı bulunmuştur.Malathionun O. niloticus'ta nörotoksisiteye neden olduğu, ayrıca oksidatif stres yoluyla endokrin bozucu etki ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Oreochromis niloticus was exposed to malathion, an organophosphorus insecticide, for 1, 15, 30 days. 0.1 ppm, 0.5 ppm and 1 ppm were chosen as experimental concentrations based on 96 hour LC50 concentration of malathion. Then fish were returned to pesicide free water to determine the potential reversibility of biochemical indicators. Acetylcholinesterase spesific activity was evaluate as a biomarker of malathion toxicity, glutathione and malondialdehyde levels were evaluated to determine oxidative stress and lipid peroxidation by using spectrofotometric methods. Cortisol, estradiol and testosterone levels were measured to determine the endocrine disruption effects of malathion by using electrochemileminesans methods.The activity of acetylcholinesterase and the levels of glutathione decreased at malathion exposures. Fluctuations were observed at malondialdehyde and estradiol levels. Cortisol and testosterone levels increased.The results indicated that the malathion caused to neurotoxicity and oxidative stress-mediated endocrine disruption effect in O. niloticus.