Fourier transform infrared dichroism study of molecular orientation in polymeric materials and its theoretical interpretation
- Tez No: 24418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IVET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çapraz bağlanmış ağ yapılı tav 1,4-polyisoprene kullanılarak, polimerin şişme karakteri, denge hali çekme-uzama ilişkisi ve Fourier transform infrared spektrometresi ile molekuler yönlenmesi incelenmiştir. Denge hali şişme ölçümleri çapraz bağlı r/i i,4-polyisoprene üzerinde yapılmış ve bu verilerin Sınırlandırılmış Düğüm Teoremi yolu ile yorumlanmasının sonuçları. çekme-uzama deneylerinin sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma göstermiştir ki; benzen veya toluen içerisinde yapılan şişme deneylerinde bulunan Mc( iki dugum noktası arasında kalan molekül ağırlığı) ik çekme-uzama deneylerinde bulunan Mc değerleri birbirleriyle tutarlıdır. Ayrıca indirgenmiş kuvvet ile uzama oranının tersi arasındaki bağıntılar göstermiştir ki; çapraz bağlanmış poliisopren'de belirli X değerinden sonra sonlu zincir uzaması görülmektedir. Fourier transform infrared spektrometre çalışmaları sonucunda şu sonuçlara varılmıştır: (i) Belirlenen üç soğurma bandının dichroic fonksiyonu beklenen davranış göstermiş, başka bir deyişle. 837 ve 1376 cm“* bandı dik dichroism. 1663 cm”* bandı ise paralel dichroism göstermiştir, (ii) Çapraz bağlanma yoğunluğu arttıkça moleküler yönlenme de artmıştır. (iii) Ortalama moleküler yönlenmenin matematiksel olarak hesaplanmasında ikinci veya daha yüksek mertebeli yaklaşımların kullanılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work, the swelling characteristics, the equilibrium stress-strain relations and the molecular orientations by Fourier transform infrared dichroism were studied by using cross-linked high cöl,4-polyısoprene networks. The swelling equilibrium measurements were performed on cross-linked high cis 1,4-polyisoprene. Interpretation of these data through constrained junction theory was compared with the results of the stress-strain experiments. This comparison showed that the Mc (molecular weight between two junction points) values found from swelling measurements in the presence of toluene and benzene were quite consistent with the Mc values found from stress-strain experiments. Also, the dependence of the reduced force [f* j on the reciprocal extension ratio (1/X) indicated the finite chain extensibility of cross-linked polyisoprene chains, which begins after a certain X value. This point shifts to smaller values when the cross-linking density is increased. The experiments done by using Fourier transform infrared spectrometer showed that, (i) the dichroic functions tor the three absorption bands exhibit the expected behaviour, such that, the 837 and the 137b cm"1 bands exhibit a perpendicular üıcnroism while the io63 cm \ a parallel one.