Buzağılarda kolostrum içirme döneminin uzatılmasının gelişim özellikleri üzerine etkisi
The effects of longterm colostrum feeding on dairy calf performances
  1. Tez No: 244226
  2. Yazar: BİLAL HABEŞ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GÖNCÜ KARAKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada 10 gün boyunca kolostrum ile beslemenin buzağı büyütmenin büyüme performansı ve yem maliyeti üzerine etkileri araştırılmıştır. 2007 yılı Kasım ayından 2008 Mart ayına kadar Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliğinde doğan dişi buzağılar denemeye alınmıştır. Buzağılar doğumu izleyen ilk 3 gün analarıyla barındırılmıştır ve daha sonra süt içerme bir programla günde iki öğünde yemlenmiştir. Buzağılar kapalı buzağılıkta bireysel bölmelerde barındırılmış ve sıvı yemler kova içinde verilmiştir. Buzağılara ikinci haftadan itibaren serbest buzağı başlangıç yemi verilmiştir. Buzağılar sıvı yemi tükettikten sonra kovaları gün boyunca su ile dolu tutulmuş ve serbest olarak temiz su almaları sağlanmıştır. İşletmelerde buzağıların sütten kesim yaşı ortalaması 70 gün, bu süre içerisinde tüketilen günlük kesif yem miktarı ise 355 gr, 327 gr, 332 gr ve 325 gr bulunmuştur. Ayrıca Immunoglobilin düzeyleri gruplar arasında 3. Günde IgM, 5,78 ml/dl, 4,92 ml/dl, 5,21 ml/dl ve 5,97 ml/dl, ve sütten kesimdeki 5,21 ml/dl, 6,20 ml/dl, 5,89 ml/dl ve 7,38, IgA 3. Günde 11,42 ml/dl, 11,45 ml/dl, 11,83 ml/dl, 11,51 ml/dl, sütten kesimde ise 10,74 ml/dl, 10,06 ml/dl, 10,97 ml/dl, 11,85 ml/dl IgG 3.günde 141,69 ml/dl, 134,61 ml/dl, 144,04 ml/dl, 150,09 ml/dl, sütten kesimde ise 129,83 ml/dl, 124,67 ml/dl, 132,55 ml/dl, 135,90 ml/dl, bulunmuştur. Ele alınan bu özellikler bakımından süt ikame yemi ve süt alan buzağılar arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık saptanmamıştır. Ayrıca deneme süresince yapılan gözlemlerde kolostrum alan gruptaki buzağılardan sadece ikisinde ishal vakasına rastlanırken, süt alan grupta 4 ishal vakasına rastlanmıştır. Yapılan bu çalışma kolsotrumun süte göre daha ekonomik ve sağılıklı olduğu söylenebilinir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the effect of long term colostrums feeding during 10 days on calf health and performance of Holstein calves. Female and male calves born from November 2007 to March 2008 in Agricultural Faculty Farm, University of Çukurova, Adana, Turkey were used in the experiment. All calves were kept together with their mothers for the first 3 days after calving and then were housed in individual calf hutches. Calves were also received a commercial calf grower from second week of the trial to the weaning. Fresh water were supplied to the calves ad libitum in pail after consuming their liquid feeds. The results showed that the daily average weaning age was 70 days and the amount of the concantre feed consumed during this period were 355 gr, 327 gr, 332 gr and 325 gr. Amount of serum immunoglobilins were found between experiment groups in first 3 days IgM, 5,78 ml/dl, 4,92 ml/dl, 5,21 ml/dl and 5,97 ml/dl, weaning age 5,21 ml/dl, 6,20 ml/dl, 5,89 ml/dl and 7,38, IgA first 3 days 11,42 ml/dl, 11,45 ml/dl, 11,83 ml/dl, 11,51 ml/dl, weaning age 10,74 ml/dl, 10,06 ml/dl, 10,97 ml/dl, 11,85 ml/dl IgG first 3 days 141,69 ml/dl, 134,61 ml/dl, 144,04 ml/dl, 150,09 ml/dl, weaning age 129,83 ml/dl, 124,67 ml/dl, 132,55 ml/dl, 135,90 ml/dl. The results obtained in the experiment showed that there were no differences in daily gain, roughage, concentrate or total solid feed intake, feed conversion and weaning weight (P>0.05). Two calves from colostrums group and 4 calves from whole milk group were suffered from scour. In addition, calves fed with colostrums was more healthy than the calves fed with whole milk.