Kömürde bulunan oksijenli fonksıyonel grupların temiz kömür hazırlanmasında etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of the oxygenated functional groups in coals during the preparation of clean coal
  1. Tez No: 244258
  2. Yazar: SİBEL TAHMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tunçbilek ve Çan kömürleri NMP, Tetralin, NMP/Tetralin (1:1 v/v), Tetralin/Kinolin (1:1 v/v) ve Kinolin çözücü ve çözücü karışımları ile 350°C'de paslanmaz bir tüp reaktör içerisinde ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Aynı işlemlerasit ile önişlem görmüş kömürlerde uygulanmıştır. Bu sayede kül oranı azaltılmış temiz kömür hazırlamaya çalışılmıştır. Kömürlerin demineralizasyon işleminden sonra kömürde bulunan COOH ve COOM miktarları belirlenerek oksijenli fonksiyonel grupların temiz kömür hazırlanmasında ve ekstraksiyon verimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aynı zamanda FT-IR analizleri ile ekstraktın karakteristik yapısı hakkında nitel bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Tunçbilek kömürünün orijinal halinde en yüksek verim Tetralin/Kinolin karışımında gözlenmiştir. Çan kömürünün orijinal halinde ise en yüksek iki verim NMP/Tetralin karışımı ve Tetralin de gözlenmiştir. Asitlerle önişlem görmüş halin de ise en yüksek verim Tetralinde gözlenmiştir. Tüm ekstraksiyon koşulları için ekstraksiyon sonrası geri kazanılan katı ekstraktın %0,2'den %0,6'ya değişen oranlarda kül içeriğine sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Tunçbilek and Çan coal were extracted with NMP, Tetraline and Quinoline, NMP/Tetraline (1:1 v/v) and Tetraline/ Quinoline (1:1 v/v) mixtures at 350°C. Pre-treated Çan and Tunçbilek coals were also extracted at the same conditions. The extracts of the all extractions were as ?clean coal? since their ash content reduced to as well as 0, 2 ? 0, 6 %. The effect of oxygenated functional groups such as COOH on the extraction yield was also investigated. Acid pre-treatment did not show any significant effect on the extraction yield. On the other side, in both extraction processes, Çan coal gave higher extraction yields then those of Tunçbilek coal