Pseudomonas sp. suşlarında cold shock protein izolasyonu ve SDS-PAGE analizi
Isolotion of cold shock protein from Pseudomonas sp. strains and analysis of SDS-PAGE
- Tez No: 244259
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, soğuk şoku protein izolasyonu için Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastane Laboratuarından alınan, Pseudomonas aeruginosa balcalı-1, Pseudomonas aeruginosa balcalı-2 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 suşu kullanılmıştır. Soğuk şoku protein sentezi için, 5, 10, 20 ºC sıcaklıklar seçilmiş ve bu sıcaklık değerlerinde 60 ve 480 dakika süreyle inkübasyon gerçekleştirilmiştir. Cold shock proteinlerin moleküler ağırlığının saptaması için, SDS-PAGE jel sistemi kullanılmıştır.P. aeruginosa ATCC 27853 suşundan izole edilen 1700 ve 18130 Da ağırlığındaki proteinler, diğer proteinlere göre daha fazla sentezlenmiştir. Bu iki protein soğuk şok muamelesi ile ortaya çıkmıştır.P.aeruginosa Balcalı 1 `in 20ºC' de 60 dakika ve 5, 10, 20 ºC'de 480 dakika sonra 77066 Da' luk cold shock protein sentezledikleri bulunmuştur.SDS_PAGE analizleri P. aeruginosa Balcalı-2 suşunda 22666 ve 21576 Da' luk iki farklı protein ürettiğini gösterdi.Araştırmada kullanılan suşlar içerisinde Pseudomonas Balcalı-1 ve 2 suşlarının, P. aeruginosa ATCC 27853 suşundan daha yüksek düzeyde soğuk şok yanıt oluşturmuştur.Sonuç olarak P.aeruginosa' nın 3 farklı suşu, soğuk şokuna maruz bırakıldığında, 10 ºC sıcaklıkta 60 dakika inkübasyon süresinde en fazla protein sentezi gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Pseudomonas aeruginosa balcalı-1, Pseudomonas aeruginosa balcalı-2 which taken Çukurova Univercity Balcalı Hospital Laboratory for cold shock protein isolation and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 strains were used. For cold shock protein synthesis had choosen 20, 10, 5 ºC and the temperature values selected for 60 and 480 minutes incubation were carried out. Cold shock proteins to determine the molecular weight, SDS-PAGE gel system was used.P. aeruginosa ATCC 27853 strain isolated in 1700 and 18130Da weight proteins, were synthesized more than other proteins. These two proteins have occuranced with the cold shock treatment.P. aeruginosa Balcalı 1 produced the protein in 77066Da cold shock protein at 20ºC at for 60minutes and 5, 10, 20ºC for 480 minutes incubationSDS-PAGE analysis showed that P. aeruginosa Balcalı 2 strains numbered two different protein bands in 22666and 21576 Dalton molecular weight.Strains used in the study of Pseudomonas balcalı-1 and balcalı-2 from Cold Shock response higher constituted than Pseudomonas ATCC 27853.As a conclusion, Pseudomonas have three different strains Cold shock treatment when isolated the most cold shock protein, 10 ºC at for 60 minutes incubation