4. Levent- Ayazağa (İstanbul) tünelindeki kazı ve sağlamlaştırma uygulamaları
Applications of excavation and reinforcement in the 4. Levent- Ayazağa (İstanbul) tunnel
- Tez No: 244333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma İstanbul büyükşehir belediyesi tarafından planlanan ve yapımı Garanti koza A.Ş Alsim-Alarko A.Ş. ortak girişimi tarafından istenilen ? İstanbul metrosu 4.Levent ayazağa kesimi bağlantı tünelleri ve depo sahası inşaatı?projesinde Hat 1 km: 18+700- 19+050 Hat 2 km:18+702,20-19+090 arasında Yeni Avusturya Tunel Açma Metodu (NATM) uygulanmıştır.Bu çalışmanın amacı bir NATM döngüsünde harcanan zamanın bağlı olduğu faktörler ve uygulanan yöntemleri gerçekleştirmektir.Bunun için öncelikle konu hakkında genel bilgi verilmiş,metronun tarihçesinden ve önceki çalışmalardan bahsedilmiş,kullanılan malzemeler,kaya zeminlerin mühendislik özelliklerini belirleyip özellikle zayıf zemin koşullarında `ön kemerlendirmeli' yöntemler adı altında `boru kemer' `Umbrella Arch' (UA) yöntemler geliştirilmiş.Tünelin mühendislik açısından snıflandırılması değerlendirilip amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work which has been planned by Istanbul Manucipility and done by Garanti Koza A.S. and Aslim-Alarko coorperation, has been applied for New Australian Tunnel Method (NATM) to the Project of 4.Levent-Ayazaga part connection tunnels and depot area constructions of Istanbul subway.The aim of this work is to realize factors and application methods depending on spent time in a NATM circle. In this study, general information has firstly been given and it has been explained the history of the subway and previous works. To determine engineering features of rock soils, `Umbrella Arch? (UA) method has been improved. The classification of the tunnel for engineering way has been utilized.