Etilendiamin içeren Ni(II), Co(II), Cu(II) komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The syhnthesis and characterization of Ni(II), Co(II), Cu(II) complexes containing ethylenediamine
  1. Tez No: 244334
  2. Yazar: SONGÜL SERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, ilk önce N,N'-di(p-nitrofenil)etilendiamin ve N-(p-nitrofenil)etilendiamin, 1-kloro-4-nitrobenzen ve etilendiaminden sentezlendi. Daha sonra, bu ligantların Ni(II), Cu(II) ve Co(II) katyonları ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Ligantlar ve onların metal komplekslerinin yapıları, elemental analiz (C, H, N), spektroskopik yöntemler ( FT-IR, UV-Vis, 1H ve 13C NMR, Atomik Absorpsiyon Spektrumu), ve magnetik duyarlılık ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, first of all two ligands; N,N?-di(p-nitrophenyl)ethylenediamine and N-(p-nitrophenyl)ethylenediamine were synthesized from 1-chloro-4 nitrobenzene and ethylenediamine. Then, metal complexes of these ligands with Ni(II), Cu(II) and Co(II) cations have been synthesized. The structure of ligands and their metal complexes have been investigated by such as FT-IR, UV-Vis, 1H and 13C NMR, Atomic Absorption Spektroscopy (AAS) spectroscopic studies, magnetic susceptibilitiy and elemental analysis (C, H, N).