Afyonkarahisar şehir merkezi gürültü haritasının oluşturulması ve gürültünün insan sağlığu üzerindeki etkisi
Forming Afyonkarahisar city center noise pollution map and the effects of noise pollution on human health
  1. Tez No: 244401
  2. Yazar: AYKAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Gürültü; insanlarda işitme duyusu ve algılamayı olumsuz etkileyen, fizyolojik ve psikolojik bozukluklara yol açan, iş performansını azaltan, çevrenin huzur ve sakinliğini yok ederek niteliğini değiştiren önemli bir çevre kirliliği türüdür. Gürültünün insanlar üzerinde fizyolojik etkilerinin olduğu birçok bilimsel çalışmalar ile ispat edilmiştir. Bu etkilerin başlıcaları stres, kan basıncından artış, kalp atışlarının ve kan dolaşımının değişmesi ve uykusuzluk olarak tespit edilmiştir.Bu çalışmada Afyonkarahisar şehrindeki gürültünün yüksek olduğu bölgelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ölçümler Afyonkarahisar şehir merkezinde üç farklı metot kullanılarak yapılmıştır. Gürültü verileri bu yöntemlerle elde edilmiştir. Ölçülen trafik gürültü seviyeleri, varolan ve yeni metotlar uygulanarak tamamlanmıştır. Ölçümler gürültü haritasında görülen noktalar sabah ve akşam yapılmıştır.Ölçümler sonucunda, Afyonkarahisar ilindeki şehir trafığinden kaynaklanan gürültü düzeylerinin, insan sağlığını etkileyecek düzeyde ve“Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde”verilen sınır değerinden yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna paralel olarak yerleşim bölgelerinde yaşayanların rahatsızlık düzeyleri de yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise is an important type of environmental pollution affecting people's hearing and perception negatively, causing psychological and physiological disorders, decreasing work performance, altering the characteristics of the environment by destroying its peace and quitness. By many scientific studies it is determined that noise has physiological effects on humans. These main effects are stress, increase on blood pressure, difference at heart beats and blood circulation and insomnia.This work was aimed to study local measurement of high level noisy places in the city of Afyonkarahisar, Turkey. Measurements have been done using 3 different methods around the noise center. The models have been validated against the noise data. Measured traffic noise levels have been compared with predictions using the new models and some existing ones. Measurements have been done in the morning and the evening and noise map has been produced by results of these data.As a result of this study, it has been found that the noise level caused by city traffic in Afyonkarahisar are at a level affecting human health and above the designated maximum value proposed by“Noise Control Regulation”and accordingly the disturbance level of the residents has also risen.