Cibacron blue F3GA takılı magnetik phema ile atık sularda bulunan fenol ve nitrofenol türevlerinin uzaklaştırılması
Removal of phenols and nitrophenols from aquatic system using cibacron blue F3GA attached mphema
- Tez No: 244402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fenol ve nitrofenol türevleri, düşük derişimlerde bile suda yaşayan canlılarda toksik etki gösterirler. Fenoller, atık sulardaki en yaygın kirleticilerdir. Bu çalışmada fenol ve nitrofenol türevlerinin Cibacron Blue F3GA takılı magnetik polihidroksietilmetakrilat (mPHEMA) kullanılarak sulu ortamdan uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Fenol ve nitrofenol türevlerinin adsorplanmasında denge zamanının belirlenmesi, adsorpsiyon hızına başlangıç derişiminin etkisi, pH etkisi ve rejenerasyon olanağı incelenmiştir. Bu amaçla Cibacron Blue F3GA takılı mPHEMA ile fenol ve türevlerini içeren numunelere adsorplanan fenol ve nitrofenol türevlerinin değişik zaman aralıklarında adsorplanma miktarı, konsantrasyon değişimi ile adsorpsiyon denge zamanı incelenmiştir. Cibacron Blue F3GA takılı mPHEMA`ya adsorplanma madde miktarları; 4-nitrofenol> 3-nitrofenol> 2-nitrofenol> fenol sırasına göre azalmaktadır. Maksimum adsorpsiyon denge zamanı yaklaşık 20 dakika olarak bulunmuştur.Cibacron Blue F3GA takılı mPHEMA'ya adsorpsiyondan önce ve sonra FTIR, SEM, EDX ve DTA- TGA analizleri yapılmıştır. Adsorpsiyon izoterm modellerinden olan Langmuir ve Freundlich izotermlerine göre inceleme sonucunda en iyi adsorpsiyon modeli olarak Langmuir adsorpsiyon izotermine uygun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca (v/v) %30'luk metanol çözeltisi ile rejenerasyon olanağı incelenerek magnetik polimerin en az üç kez kullanılabilirliği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Phenols and nitrophenols are toxic to other organisms in aqueous media even at very low concentrations. Phenols are the most common pollutants in aqueous media. This study deals with the removal of phenols and nitrophenols from the aqueous media in a batch system by the use of Cibacron Blue F3GA attached of mPHEMA. The equilibrium time of the adsorption of phenols and nitrophenols, the effect of the initial concentration upon the adsorption rate, the effect of the pH and the possibility of regeneration have been examined. The adsorption phenomenon of the phenols and nitrophenols on Cibacron Blue F3GA attached of mPHEMA samples at different time ranges was investigated to elucidate the equilibrium times with increasing phenol and nitrophenol concentration. The amount of adsorption on to mPHEMA was observed to decrease in the order of 4-nitrophenol> 3-nitrophenol> and 2-nitrophenol> phenol and the maximum adsorption equilibrium time was found to be approximately 20 minutes.Cibacron Blue F3GA attached of mPHEMA was examined by the use of FTIR, SEM, EDX, DTA-TGA techniques before and after the adsorption process. Also the effect of the initial phenol and nitrophenols concentration on the removal efficiency and the related adsorption isotherms was investigated. The adsorption was observed to take place according to the Langmuir isotherm. Apart from those the possibility of regenerating the used Cibacron Blue F3GA attached of mPHEMA samples with the use of 30 % (v/v) methanol solution.