Cam atık katkılı tuğla üretiminin araştırılması
The research of waste glass addition in brick production
- Tez No: 244403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada tuğla kiline katılan öğütülmüş cam katkısının pişmiş kil bünyede meydana getirdiği fiziksel ve mekanik özellikler incelenmiştir. Afyonkarahisar bölgesi tuğla kiline, ağırlıkça % 0 (kontrol serisi) % 2,5, % 5 ve %10 oranında öğütülmüş cam katılarak plastik şekillendirme yöntemine uygun olarak deney örnekleri üretilmiştir. Örnekler, laboratuar tipi elektrikli ark fırınında; 850 ºC, 950 ºC ve 1050 oC' de üç farklı sıcaklıkta pişirilmiştir.Pişmiş örnekler üzerinde fiziksel ve mekanik testler yürütülmüştür. Pişmiş örneklerin mikro yapılarındaki gelişmeler SEM ve XRD tekniği ile incelenmiştir. Sonuçta cam katkının sinterlemeyi olumlu yönde etkilediği ve mekanik özellikleri geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At this study, the mechanical and physical properties of clay bricks which were produced by adding grounded glass were investigated. Experimental samples were produced by adding grounded glass to the brick clay obtained from Afyonkarahisar region in promotion to 2,5 %, 5 % and 10 % - control series are 0 % - as appropriate to the plastic shaping method. The samples were fired in laboratory type electrical furnace at three different temperatures as 850 ºC, 950 ºC and 1050 oC.The physical and mechanical tests were applied to the fired samples. The changes in microstructures and mineralogy of the samples were evaluated according to the SEM and XRD techniques. Finally it was concluded that the glass addition affects the sintering positively and increase mechanical properties.