Bazı biyolojik aktif heterosiklik bileşikler üzerinde teorik çalışmalar
Theoretical studies on some biological active heterocycle molecules
  1. Tez No: 244457
  2. Yazar: ÜLKÜ GÜLŞAH KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR, YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ÖZÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada, bazı antibiyotik, antidepresan ve antidiyabetik etkili moleküller üzerinde teorik çalışmalar yapılmıştır.İlk olarak tez konusu olarak seçilen ilaç moleküllerinin ilgili makaleden alınan IR deneysel titreşimlerine karşılık Mopac 2002 (cache) `de gaz fazında AM1,PM3 ve PM5 yöntemleri kullanılarak teorik IR analizi yapılmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Daha sonra yine bu ilaç moleküllerinin ilgili makaleden 1H NMR deneysel kimyasal kaymaları alınarak Gaussian 98'de DFT yöntemi kullanılarak gaz fazında teorik NMR analizi yapılmıştır ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Son olarak ise bu ilaç moleküllerinde proton ilgisi (PA) araştırması, Mopac 2002 (cache) `de gaz fazında AM1,PM3 ve PM5 yöntemleri kullanılarak yapılmıştır ve sonuçlar ilgili makalelerden alınan ilaçların biyolojik etkinlikleri ile karşılaştırılarak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theoretical studies on some antibiotic, antidepressant and antidiabetic molecules were carried out.IR analyses of studied molecules were done by using Mopac 2002 (cache) programme in gas phase with AM1,PM3 and PM5 methods. Results were compared with experimental IR vibrations which were taken from related articles.1 H and 13 C NMR analyses of these active molecules were done by using Gaussian 98 programme in gase phase with DFT method. Results were evaluated by comparing with experimental NMR chemical shifts which were taken from related articles.Proton Affinities of studies molecules were calculated by using Mopac 2002(cache) programme in gas phase with AM1,PM3 and PM5 methods. The obtained results were compared with the biological activities which were taken from related articles.