SAMMY programıyla nükleer veri analizi
Analysis of nuclear data with SAMMY program
  1. Tez No: 244456
  2. Yazar: DENİZ KOCABIÇAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nükleer veri, nükleer bilimlerin ve teknolojilerin uygulama ve gelişimini sağladığından verilerin doğru analizleri çok önemlidir. Nükleer veri analizleri, rezonans enerji aralığında incelenen reaksiyon parametrelerini daha doğru ve güvenilir şekilde elde etmemizi sağlar.Bu tezde, nükleer verinin önemi, nükleer verinin pratik uygulamalarda kullanılmadan önce neden bir dizi işleme tabi tutulması gerektiği açıklanmıştır. Nükleer veri değerlendirmede çok farklı metot ve teknikler vardır. Bu metotlar arasında en uygun olanı R-matris teorisi temelinde yazılmış olan SAMMY programıdır. Güvenli veri dosyaları elde etmek için veri analizlerinde kullanılan ve Larson et al. tarafından yazılan SAMMY programı, FORTRAN bilgisayar dilinde yazılmış olup nötron tesir kesitlerinin hesaplanmasını sağlar. Bu çalışmada SAMMY programının temelinde yatan çok durumlu çok kanallı R-matris teorisi (multilevel multichannel R-matrix theory) ve bu teoride yapılan Reich-Moore yaklaşımı anlatılmıştır.SAMMY kodunun nükleer veri analizindeki önemini vurgulamak amacıyla, 1987 yılında C.Wagemans et al. tarafından yayınlanan ?33S(n, ) tesir kesitinin rezonans analizi ve ölçümü deneyi? isimli makaledeki rezonans parametreleri ile G.F. Auchampaugh et al. tarafından 1975 yılında yayınlanan ?33S ve 33S tesir kesitleri: 36S çekirdeğinin nükleosentezdeki önemi? isimli makaledeki rezonans parametreleri karşılaştırılmıştır. 33S(n, ) tesir kesitindeki bazı rezonans parametrelerinde uyumsuzluk gözlenmiştir. Ayrıca Coddens et al. tarafından 1987 yılında yayınlanan ?İletim ölçümleriyle 33S+n için rezonans yapısı? isimli makaledeki iletim verisinden de yararlanarak bu rezonanslardaki uyumsuzluğun SAMMY programıyla nasıl giderilebileceğine dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The correct analysis of nuclear data is highly important since they provide improvement of nuclear sciences and technologies. The nuclear data analysis provides us reaction parameters which are considered between resonance energy regions more certain and accurate.In this thesis, the importance of the nuclear data and the reason why it has to be put through a series of processes are explained. In the evaluation of nuclear data, there are different types of methods and techniques. Among these, the most proper one is the SAMMY program which is written in the basis of R-matrix theory. The SAMMY code which is written by N. Larson in the computer language of the FORTRAN is used to calculate very accurate neutron cross sections. Through this study, the multilevel multichannel R-matrix theory on which the SAMMY code is based and Reich-Moore approximation to this theory are explained.For the purpose of highlighting the importance of SAMMY code in nuclear data analysis, the resonance parameters between the article ?Measurement and resonance analysis of the 33S cross section? that is published by C. Wagemans in 1987 and the article ?Kilovolt 33S ) and 33S cross sections: Importance in the nucleosynthesis of the rare nucleus 36S*? published by G.F. Auchampaugh in 1975 are compared. Some parameters in 33S(n, ) cross section data disagree with each other. Furthermore, utilizing transmission data of the ?Resonance sturucture of 33S+n from transmission measurements? article published by Coddens in 1987, suggestions are given to obviate the disagreement in these resonances using the SAMMY program.