Bazı Öklidyen kuadrik yüzeylerin taksi uzayda benzerleri
Taxicab analogouses of some Euclidean quadric surfaces
  1. Tez No: 244472
  2. Yazar: LATİF DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada üç boyutlu taksi uzayda iki odaklı ve tek odaklı kuadrik yüzeyler ele alınmıştır ve taksi yüzeylerin özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde iki odaklı kuadrik taksi yüzeyler incelenmiştir. Üçüncü bölümde iki odaklı taksi elipsoidlerin yüzey alan ve hacimleri hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde tek odaklı yüzeyler ve beşinci bölümde ise bazı taksi dik koniler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two-foci and focus-directrix surfaces in three dimensional taxicab space are studied and in this type some of taxicab-surfaces investigated. In the second chapter, two-foci taxicab surfaces are examined. In the third chapter, surface areas and volumes of two-focused taxicab ellipsoids are examined. In the fourth chapter, one focus surfaces and in the fifth chapter some right taxicab cones are studied.