Bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin fen ve teknoloji dersi elektrik ünitesindeki akademik başarı düzeylerine, bilimsel süreç becerilerine ve tutumlarına etkisi
The effect of computer supported education towards students? academic success levels, scientific process skills and attitudes in the electric unit of science and technology lesson
- Tez No: 244471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amaçları; Geleneksel sınıf öğretiminin yanı sıra verilen Bilgisayar Destekli Öğretimin (BDÖ), yedinci sınıf öğrencilerinin: (i) Fen ve Teknoloji dersi Elektrik konusu düzeyleri, (ii) bilimsel süreç beceri düzeyleri ve (iii) Fen ve Teknoloji Dersine yönelik tutumlarına etkisini belirlemek ve bu boyutların kişisel özellikler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırmada kontrol gruplu ön test son test modeli olan deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışmamız Eskişehir ili Odunpazarı ilçesine bağlı İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulunda yedinci sınıfta öğrenim gören toplam 106 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Biri deney (N=53), diğeri kontrol (N=53) grubu olan iki grup oluşturulmuştur. Gruplara uygulama öncesi ön test ve uygulama sonrası son test olarak ?Başarı Testi (BT)?, ?Bilimsel Süreç Becerileri Testi (BSBT)? ve ?Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (TÖ)? uygulanmıştır. Yedinci sınıf ?Elektrik? ünitesinin hedefleri kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemleriyle, deney grubuna ise bilgisayar destekli öğrenme ortamında kazandırılmıştır. t ? test analizi ile, iki grup arasındaki fen ve teknoloji dersi başarısı karşılaştırılmış ve BDÖ 'in yararlanan grubun daha başarılı olduğu görülmüştür. Diğer boyutta yapılan veri analizinde BDÖ' nün, bilimsel süreç beceri düzeylerini ve cinsiyet ile arasındaki farkı belirlemek için verilerin; t ? testi, varyans analizi, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplamaları yapılmıştır. Bilgisayar destekli öğretimin, öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini, olumlu yönde etkilediği ve cinsiyet bakımından herhangi bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Yapılan diğer veri analizleriyle BDÖ' in fen ve teknoloji dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin demografik özellikleri ile ilgili verilere yer verilmiştir. Gruplar arasında anne ? baba öğrenim durumu, aile gelir durumu, bilgisayara ve kendisine ait odaya sahip olma durumlarına göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aims of the study are to assess the effect of the computer supported education (CSE),which is given besides traditional class teaching,to seventh grade students? (i)level of Electric subject in the Science and technology course(ii) scientific process skill levels and (iii)the attitudes towards the science and technology lesson and to examine whether there is a meaningful difference between these aspects and personality. In this study scientific method, which has pre-test, post-test with control group is used. Our study is conducted on the 106 students who are educated at the sevents grade of İbrahim Karaoğlanoğlu primary school in Odunpazarı-Eskişehir.Two control group are composed. One is experimental (N=53), the other is control group (N=53).`?Success test (ST)??, `?Scientific Process skills test (SPST)??, ??Attitude scale towards science and technology lesson (AS)?? are applied as pre-test before the exercise and as post-test after the exercise. The aims of the seventh grade `?Electric??subject are given to the control group with the traditional teaching method,however to the experimental group they are given in the computer supported learning environment. With t ? test analysis,success of science and technology is compared between two groups and the group benefited from CSE isseen more successful. In data analysis made at the other dimension, in order to state skill levels of scientific process and its difference from gender of CSE. t-test,variance analysis, arithmetic average and standard deviation calculations are made. It is specified that computer supported teaching effects students? scientific process skills positively and there is no difference in terms of gender. With the other data analysis made,CSE?s positive effect on attitudes towards science course is found.Furthermore datas about students demographic characteristics are given way to. Groups are compared with regard to parent?s education level, parent?s income situation, to have a computer and room.