Trabzon'da kıyı tahkimatlarının bitki örtüsü analizi ve değerlendirilmesi
An analysis and evaluation of coastal revetments vegetation in Trabzon
  1. Tez No: 244517
  2. Yazar: HİLAL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda kıyı alanlarına müdahale etme konusunda kıyı tahkimatları önemli bir yer tutmaktadır. Fakat kıyı tahkimatlarıyla bozulan doğal dengenin rehabilitasyonu konusunda çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Teknik açıdan kıyı tahkimatları hakkında birçok araştırma olmasına rağmen biyolojik açıdan kıyı tahkimatları hakkında araştırmalara az rastlanmaktadır. Dolayısıyla bu tez çalışması kapsamında geleceğe yönelik peyzaj planlamalarında önerilmek üzere Trabzon kenti il sınırları içindeki kıyı tahkimatları üzerinde doğal olarak yetişen bitki tür çeşitliliği araştırılmaktadır.Çalışmamızın kuramsal kısmında, kıyı alanlarının önemi, Dünya'da, Türkiye'de ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kıyı alanlarının kullanımları, kıyı alanlarında ortaya çıkan problemler, kıyı ekosistemi ve kıyı alanlarında peyzaj onarımı konusunda bilgilere yer verilmektedir.Uygulama bölümünde, tahkimat üzerindeki bitki tür dağılımı ve tür zenginliği ele alınmıştır. Bitkilerin özelliklerinin belirlenmesi, incelenmesi ve değerlendirilmesi Braun-Blaunquet'in (1932) floristik analiz yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan analiz çalışmaları ile kıyı tahkimatı üzerinde belirlenen dokuz farklı habitat ortamındaki bitki tür çeşitliliği ve bu çeşitliliğin habitat etmenlerine göre ilişkileri ortaya konulmuştur. Bunun sonucunda farklı habitatlarda bitki tür zenginliğinin değiştiği saptanmıştır. Ayrıca tahkimat üzerinde doğal olarak yetişen bitkilerin ekolojik ve morfolojik özelliklerine göre peyzaj planlamalarında kullanılması gereği üzerine öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, revetments play an important role in protecting and intervention of coastal areas. But necessary rehabilitation studies for deteroiated natural environment did not have reach enough importance. Although there are many technical studies on coastal areas investigations on their biological properties are very limited. Therefore, in the context of this thesis diversity of plant species on coastal revetments are investigated to make some sugestions on forthcoming landscape planning.In the theoritical part of our study, information on importance of coastal areas, usage of coastal areas in Turkey and North Eastern Black Sea Region, problems concerning costal areas, coastal ecosystem and landscaping of coastal places has been given.In the application part, plant species distrubution and richness are investigated. Braun-Blanquet (1932) floristic analysis technique is used in investigation, evaluation and identification of plant features. With analysis studies, plant diversity and its relations with in nine different habitats are determined. As a result, species richness is found to be changing in different habitats. Also, some suggestions on usage of naturally growing revetments plants in landscape planning by taking account their morphological and ecologic properties are given.