Elektrostatik ve elektrik akımı ünitelerinde TGA yöntemine dayalı olarak geliştirilen etkinliklerin uygulanması ve etkililiğinin incelenmesi
Application and investigation of the effectiveness of the activities based on the POE method in the units of ?electrostatic? and ?electric current?
  1. Tez No: 244540
  2. Yazar: NİLGÜN MISIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Dünya'da her alanda yaşanan değişimler sonucunda, öğretim anlayışının da değişmesine neden olduğundan, araştırmacılar tarafından yeni öğrenme yaklaşımları geliştirilmektedir. Bu bağlamda TGA yöntemi, öğrencilerin öğrenme sürecinde pasif kaldıkları geleneksel eğitim anlayışına alternatif olarak, öğrenme sürecine aktif katılmalarını sağlayan etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, 11.sınıf fizik öğretim programında yer alan ? Elektrostatik? ve ?Elektrik Akımı? ünitelerindeki ?Ohm Yasası?, ?Suyun Elektrolizi?, ?İletkenin Sığası?, ?Elektriksel İş ve Isı? konularına yönelik, TGA yöntemine dayalı olarak geliştirilen etkinliklerin etkililiğini öğrenci başarısı boyutunda incelemektir. Araştırma, 2007-2008 eğitim öğretim bahar yarıyılında, Trabzon İl Merkezi Fatih Lisesi 11. sınıfında öğrenim gören 30 öğrenci ile basit deneysel yönteme dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırma kapsamında başarı testi bulguları SPSS 13.00 paket programı kullanılarak, mülakat verilerinin içerik analizleri yapılarak ve TGA uygulamalarının etkinlik formları ise doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan analizler dikkate alınarak; öğrencilerin kavram yanılgılarını kendilerinin belirleyerek yeni uygulamalarda bu yanılgılarını düzeltme ve dersi uygulama yaparak, merak içinde keşfederek yürütme becerilerini geliştirdikleri tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara dayalı olarak; öğrencilerin kazandıkları davranışların, bireysel ve sosyal gelişimlerini desteklediği, kendi kendilerini yönlendirip öğrenmelerine ve akademik başarılarının arttırılmasına, öğrenme sürecinde ders kapsamındaki başarı ve bilgi seviyelerinin farkında olmalarına olumlu katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Yapılacak araştırmalarda, öğrencilerdeki mevcut kavram yanılgılarının tespit edilmesi ve geliştirilen öğretim materyallerinin kavram yanılgılarını gidermedeki etkililiğine yönelik araştırmaların yürütülmesi önerilerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Changes in the world in all fields eventually lead to changes in understanding of how to teach, learning approaches are improved by researchers. POE method in this context is an alternative to the traditional teaching in which the students remain passive in the learning process and is among the effective methods to ensure active participation In order to provide effective and meaningful learning with the direction of this theory some activities for the learners and the teachers and some guidance materials are needed. The purpose of this research is to determine the effects of developed activities based upon the POE method for 11th grade students in the subjests of ?Ohm Law?, ?Capacity of Conductive?, ?Electrolysis of Water?, ?Electrical Work and Heat? in the units of ?Electrostatic? and ?Electric Current? at in the physics curriculum in terms of student achievement. The study was carried out with 30 11th grade students in Fatih High School in Trabzon in 2007-2008 spring semester based on Pre-experimental design. The data from the achievement test were analyzed by using t-test on SPSS 13.00 package programme, data from interviews were analyzed using content analysis and document analysis was performed with the forms of POE activities. From the findings, it is determined that student developed skills in relation to realizing and correcting their own misconceptions throughout the POE activities and pursued the activities with curiosity in a discovery-based learning nature. According to the obtained data, it was concluded that student?s gains from the activities promoted their individual and social developments and made positive contribution to their individual learnings, increasing thier achievement levels. Research was ended up with the suggestion of the necessity of studies related to the determination of the student?s misconceptions and the effectiveness of devoleped teahcing material for eliminating student?s misconceptions.