Yapılandırmacı öğrenme kuramına göre tarım kültürü konusunda materyal geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of material on the ?agriculture culture? topic in regard to constructivist learning theory
- Tez No: 244618
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 6., 7., 8. sınıf seçmeli ders kapsamında fen bilgisi öğretmenleri tarafından yürütülmesi önerilen tarım kültürü modülüne yönelik yapılandırmacı yaklaşıma uygun rehber öğretim materyalleri geliştirilmiş ve etkililiği incelenmiştir. Hazırlanan materyallerin etkililiğini değerlendirmek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır.Geliştirilen rehber materyallerin pilot uygulamaları 6. sınıfta öğrenim gören 18 öğrenci ile yapılmıştır. Esas uygulama, iki farklı ilköğretim okulunda 6. sınıflarında öğrenim gören 32 deney grubu öğrencisi ve 22 kontrol grubu öğrencisi ile yürütülmüştür. Yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak yapılan çalışmanın verileri; Tarım Kültürü Modülü Kavramsal Anlama Testi, Tarım Kültürü Modülü Çoktan Seçmeli Başarı Testi, Öğretmen ve öğrenci mülakat ve gözlemleri ile toplanılmıştır. Elde edilen nicel veriler; bağımlı t-testi, bağımsız t-testi ve ANCOVA ile analiz edilmiştir. Nitel verilerde ise mülakatlar Nvivo programı ile analiz edilmiştir. Geliştirilen rehber materyaller; kavramsal örneklemdeki öğrencilerin anlamalarında %21 artış gerçekleştirmiştir. Yapılandırmacı yaklaşıma uygun materyaller öğrencilerin çoktan seçmeli testlerde başarılarında değişim gerçekleştirmemiştir. Ancak, sınıf içi gözlemlerde ve mülakatlarda uygulamanın öğrenciler tarafından benimsendiği, derse ilgilerini ve motivasyonlarını arttırdığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara bağlı olarak bu alanda çalışacak araştırmacılara ve eğitimcilere bazı önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study an agriculture model suggested to conduct by science teachers within context of a selective course at grades 6-8, guide teaching material which are in a harmony with constructivist approach, were developed and its effectiveness was examined. To evaluate the developed materials effectiveness quasi-experimental research with pre and post-test control group was employed.The developed guide materials were pilot studied with 18 students who enrolled to 6th grade. Real study for control one was carried out with 32 experimental group and 22 control group students. The data of the present study were collected with the Agriculture Culture Module Conceptual Understanding Test, Agriculture Culture Module Multiple Choice Achievement Test, teacher and student interviews and observations. The obtained quantitative data were analyzed using dependent t-test, independent t-test and ANCOVA. Also interviews from qualitative data were also analyzed by means of Nvivo program. As a consequence of the study, it can be found out that the developed guide materials leaded to an increase %21 in the students? conceptual understanding.Also it can be deducted that the guide teaching materials based on constructivist approach did not change the student achievement of the multiple-choice questions. However the classroom observations and interviews showed that the students not only assimilated the teaching intervention, but also increased their interest and motivation towards the course. In light of the results, some suggestions are made to the researchers and educators to undertake further future studies.