Kurumsal kaynak planlama yazılım paketleri ve kuruma özel yazılımların seçim aşamasında karşılaştırılması
Comparing enterprise resource planning and custom - made softwares in selection stage
- Tez No: 244705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Özellikle bilgi çağının hızlı gelişimi ile, bilişim teknolojilerinin kullanımının yaygınlaşması sürecinde, işletmeler için, etkin, kullanışlı, hızlı ve ekonomik faydalar sunmasından dolayı ERP (Kurumsal Kaynaklar Planlaması) sistemlerinin önemi de giderek artmaktadır. Bu çalışma ile özellikle bir ERP yazılım sisteminin seçimi ve kurulumu aşamasında dikkat edilecek noktalar ve hazır ERP paketleri ile kurumlara özel yazılım tercihi arasındaki farklar belirlenmeye çalışılacaktır. Hangisinin daha faydalı ve etkin olacağı konusunda, temel kriterler ortaya konacaktır. İşletmelerin, ERP paketi seçiminde karşılaştıkları sıkıntıları çözümleyebilmeleri için, öneriler oluşturulması da hedeflenmektedir. İşletmelerin örgüt yapılarına, kendi iş süreçleri en uygun yazılım sistemini seçebilmeleri için yol gösterilmesi de hedeflenmektedir. İşletmeler doğru yazılım seçiminin yanında, böyle bir sistemi kurarken doğru kişilerden doğru hizmetin alınmasıda işletmeler için oldukça önemlidir. Ayrıca bu çalışma, yeni yazılım sistemini, hem kurma ve onu sürdürme maliyeti açısından, hem de zaman açısından, önemli kazanımlar ve avantajlar sağlayabilmesi için, işletmelere rehber olacaktır. Bu tez çalışması kapsamında, yazılım sistemleri seçimi için, belirlenen kriterler, hizmet ve üretim işletmelerinde ayrı ayrı değerlendirme yapılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of ERP (Enterprise Resource Planning) systems are significantly increasing since it provides effective, convenient, fast and economical benefits for business with rapid development of information age, especially widely usage of information technology. In this research, important points for selection and setup of ERP software system and differences between ERP packages and local applications are analyzed. Basic criterias are developed in order to determine which alternative is beneficial and efficient. It is aimed to develop suggestions to solve problems that companies encounter with during the selection phase. The objectives in order to select best alternative aligned with company structure is also developed. Not onlyslection phase but also implementation phase is critical for successful ERP applications by considering both software and right support from right service. This research aims to guide companies to select and implement ERP packages in terms of costs, time, benefits and advantages. In the scope of this research, selection criterias both for service and production companies are evaluated seperately and compared with each other.