Turkish and Turkmen morphological analyzer and machine translation program
Türkçe ve Türkmence biçimbirimsel çözümleme ve makine çeviri programı
  1. Tez No: 244906
  2. Yazar: MAXİM SHYLOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Makine çevirisi, Doğal Dil İşlemenin temel konularından biridir. Bu tezde, Türkmence ve Türkçe iki taraflı biçimbirimsel makine çeviricisi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Başta Türkmence için biçimbirimsel çözümleyeci ve biçimbirimsel üretici uygulama olarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, Türkçe için biçimbirimsel çözümleyeci ve biçimbirimsel üretici uygulaması gerçekleştirilmiş, Türkçe ve Türkmence için kök sözlükleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The machine translation is the one of the fundamental problems in Natural Language Processing. In this thesis a machine translation framework was implemented. The translation framework is mainly based on morphological analysis. Both Turkmen and Turkish morphological parsers and generators have been implemented. An in-depth morphological analysis of Turkmen has been done. The dictionary of word roots and stems for Turkmen and Turkish were created.