The analysis of Wnt pathway in gastric cancer
Mide kanserinde Wnt sinyal yolunun analizi
  1. Tez No: 244931
  2. Yazar: GÜRKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Mide kanseri akciğer kasnerinden sonra kanser ölümlerine sebep olan en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Birçok kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de birçok sinyal yolunda bozukluklar görülür. Wnt, cancerde rolü olan en önemli sinyal yollarından biridir. Önceki çalışmlarda Wnt sinyal yolunun mide kasnerine büyük katkısının olduğu gösterilmiş fakat altında yatan moleküler mekanizma tam olarak açıklanmamıştır.Biz bu çalısmada, mide kanseri dokularında ve hücrelerinde Wnt sinyal yolu aktivitesini analiz etmek amaçlandı. Bunun için öncelikle 61 mide kasneri hastasından normal ve tümörlü doku çiflteri toplandı, bu örneklerde Frizzled, Wnt, ß-Catenin ve iç kontrol olarak GAPDH genleri RT-PCR yöntemi ile çoğaltıldı ve Wnt, Frizzled ve ß-Catenin ekspresyonları kaşılaştırıldı. Buna ilaveten, mide kasnerindeki en onemli risk faktörü olan Helicobacter Pylori etkisi apoptoz, proliferasyon, Wnt sinyal yolu aktivasyonu ve gen ekpresyonu değişikliği olmak uzere 4 parametre altında mide kasneri hücreleri olan MKN45 ve 23132/87 hücreleri üzerinde analiz edildi.Wnt sinyal yolu elemanlarının ekspresyon profili analiz sonuçlari, Frizzled, Wnt ve ß-Catenin genleri ekspresyonları arasında Wnt sinyal yolunun aktivasyonu ile sonuçlanacak onemli derecede korelasyon olduğunu gösterdi. Helicobacter Pylori enfeksiyon sonuçları da hücrede birçok morfolojik, apoptotik, proliferatif ve gen eskpresyonu seviyelerinde değişiklik olduğunu gösterdi.Bu bilgiler mide kasneri altında yatan moleküler mekanizmayı anlamamıza yardımcı oldu. Ancak hücre içindeki sinyal yollarının karmaşıklığından dolayı bu bilgiler tam mekanizmayı anlamamız için kendi başina yeterli olmadı.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the most dangerous cancer types ranking as the second cancer related causative of death after lung cancer. Carcinogenesis develops due to deregulation of signal transduction pathways in the cells. Among these pathways disturbance in Wnt signalling has contributions to many cancer types including gastric cancer. However, the exact molecular mechanism leading to gastric carcer is still unclear.In this study, the involvement of the components of Wnt pathway in gastric cancer tissues and cell lines was analyzed. RT-PCR analysis was performed to find out and compare the expression profiles of wnt ligands, frizzled receptors, and ß-Catenin gene in 61 pairs of normal and tumor gastric biopsies and gastric cancer MKN-45 and 23132/87 cells. In addition to this, MKN-45 and 23132/87 cells were infected with H. pylori which is an important risk factor for gastric cancer development in order to determine how it affects the cellular response in term of gene expression, protein localization, apoptosis, and proliferation.Expression profiling of wnt pathway components results indicate that, there is significant correlation between Frizzled, Wnt, and ß-Catenin genes that will be result in activation of the Wnt pathway. H. pylori infection results demonstrated that there are many changes in morphological, apoptotic, proliferative, gene expression.These data help to understand the underlying mechanism of the gastric cancer. However, obtained data are not sufficient to clarify the exact underlying molecular mechanism, due to complexity of the signaling pathway in the cell.