Banach uzayları
Banach spaces
- Tez No: 244934
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde Banach Uzay Teorisi, en temel kavramlardan hareketle, olabildiğince eksiksiz olarak işlenmeye çalışılmıştır. Kavramların birbirleriyle ilişkilendirilmesinde ve yeni soyut sonuçlara ulaşılmasında ?pür simgesel matematiksel mantık? kullanılmıştır. Hemen tüm soyut sistemler için başlıca esin kaynağı oluşturan ?gerçel sayı teorisi?nin ayrıntıları, tamamen mantıksal kavramlardan hareketle, bu tezde bir araya getirilmiştir. ?Banach Uzayları?na dair en yeni çalışmalar da sonuç kısmında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Banach Space Theory was tried to describe as much as possible without defect by using the best basic concepts. `Pure Symbolic Mathematical Logic? was used to be connect the concepts each other and obtain the new abstract produces. The details of the real number theory which is the main inspirer of all abstract systems were brought together using logic concepts by this thesis. The best new studies about `Banach Spaces? were considered at the last part.