Çok protokollü etiket anahtarlama (MPLS) kullanılarak çok alanlı sanal özel ağ (VPN) kurulumu
Inter autonomous system virtual private network (VPN) configuration by using multiprotocol label switching (MPLS)
  1. Tez No: 245010
  2. Yazar: İLKER SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz teknolojisi kullanılarak uzak noktaların bilinen ağ protokolleri ile birbirine bağlanması ve veri iletimi gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Kullanılan yöntemlerde, seçilen internet sağlayıcılar aracılığı ile ortak karasal hatlar kullanılarak bağlantı kurulmakta ve farklı ağların trafiği ile kullanılan ağ trafiği aynı hat üzerinden iletilmektedir. Bu durumda paketlerin aynı hat üzerinden gönderilmesi, paketlerin kaynak ve hedef arasında geçtiği yönlendiricilerin sayılarının fazla olması gibi birçok sınırlılık bulunmaktadır.Bu çalışmada MPLS yöntemi kullanılarak farklı internet sağlayıcıların bağlantısı yardımı ile gerçekleştirilecek VPN kurulumlarının yapılışı incelenecek, alanlar arası sanal özel ağ kurulacak ve etiketleme yöntemi ile iletişime geçilecektir.Geliştirilen yöntem ile alanlar arası özel sanal ağ yapılandırılmasında MPLS kullanılarak bilinen yönlendirme protokollerinin yarattığı sınırlılıklara çözüm bulunmuş olacaktır. Günümüzde kullanılan yönlendirme yöntemleri ve alanlar arası bağlantı yöntemlerinin kullanımı ve yapılandırması da ele alınarak mevcut yapının çok protokollü anahtar etiketleme ile gerçekleştirilmesindeki sağlanan performans artışı, kararlı ağ yapısı ve minimum zaman aşımı gibi ağ yükünü hafifletecek ve ağ trafiğini daha basit bir yönetime kavuşturacak yapı oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays routing or VPN connections can be used to establish a connection between sites, main offices and branch offices in order to transmit data. While using routing or site to site VPN connections, public WAN links or lines are used at the same time with other customers by the Internet Service Providers. As the WAN links are used by other customers at the same time, there will be some limitations such as timeouts, many routers etc.In this study, Multiprotocol Label Switching (MPLS) method will be used in order to make a virtual private connection (VPN) between different sites with different Internet Service Providers called as Inter - Autonomous System . Connections will be established with the MPLS method.With the method developed in this thesis, problems on VPN configurations will be solved by using MPLS. Today?s routing and vpn technologies will be analysed and the methods are used in real world will be investigated to supply faster, strong, connections without timeout.