Hidrojen depolanması için nanokompozit kil materyal geliştirilmesi ve mikro-yapı özelliklerinin incelenmesi
The development of nanocomposite clay material for hydrogen storage and investigation of micro-structure properties
- Tez No: 245022
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN BEŞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Artan enerji ve çevre problemleriyle yenilenebilir ve çevre dostu enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmakta ve bu kaynaklar içinde hidrojenin ideal bir taşıyıcı olarak petrol ve kömür gibi fosil yakıtların yerini alacağı düşünülmektedir. Hidrojen ısıl değeri petrolden üç kat fazla olan ve temiz bir yakıttır. Taşımacılık uygulamalarında başarılı yakıt pili teknolojilerinin gerçekleşmesi için en temel sorun hidrojenin depolanmasıdır. Bilinen hidrojen depolama yöntemleri basınçlı gaz silindirleri, sıvılaştırma, fiziksel adsorpsiyon, metal hidritler ve kompleks metal hidritlerdir. Fakat günümüzde bu yöntemlerin hiçbiri taşımacılık amaçları için hidrojen depolama kriterlerinin hepsini sağlamamaktadır. Alternatif hidrojen depolama sistemleri olarak hidrojenin katı üzerine adsorpsiyonu pratik olarak en çok önerilen yöntemdir. On-board uygulamaları için gözenekli katılar üzerine fiziksel adsorpsiyon son yıllarda en çok çalışılan yöntemlerdendir.Bu tez kapsamında kil tabanlı nanokompozit gözenekli malzemeler geliştirilmiş ve bu materyallerin 77 K, 1 bar şartlarında volümetrik yöntemle hidrojen depolama kapasiteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing energetic and environmental problems call for renewable and environmental friendly energy sources: among them, hydrogen is being considered as an ideal energy carrier for replacing fossil fuels, such as oil and coal. Hydrogen is the cleanest fuel, and has a heating value three times higher than petroleum. Hydrogen storage is the main problem to be conquered for the successful implementation of fuel cell technology in transport applications. The known methods of hydrogen storage are gas compression, liquefaction, physisorption, metallic hydrides, and complex hydrides. But none of these methods completely satisfy all the criteria of hydrogen storage for transport purposes. A promising storage alternative for hydrogen storage systems is sorption of hydrogen on or in a solid substrate. Storage by sorption process on the surface of materials has been widely studied for hydrogen storage applications in the last years.In this thesis clay based nanocomposite porous materials (PILCs) were developed and hydrogen storage capacities were analyzed by the volumetric method at 77oK, 1 bar (by sorptometric method) conditions.