Ekokardiyografik sol ventrikül görüntülerinin gerginlik oranı tekniği ile incelenmesi
Analyzing left ventricle images by using strain rate technique
  1. Tez No: 245047
  2. Yazar: AYKUT EKEN
  3. Danışmanlar: DR. KEMAL ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Kardiyoloji, Bioengineering, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya çapında önemli bir sağlık sorunu olan kalp hastalıklarının, teşhisinde ve tedavi yönlendirmesinde en çok ön plana çıkan hem kalp hareketlerinin hem de kalpteki kantitatif değerlerin tespitinde önemli bir teknik Ekokardiyografidir. Ekokardiyografi teknolojisindeki son yıllardaki gelişmeler klinisyenlere ve kardiyologlara bölgesel ve global miyokardiyal gerginliği (strain) ve gerginlik oranını (strain rate), girişimsel olmayan yöntemle ölçme imkanı vermektedir.Bu tezin ana amacı miyokardiyal gerginlik oranı tekniği kullanılarak kalpteki çeşitli hastalıklar sonucu oluşan herhangi bir hipokinezik durumu tespit etmektir. Bu çalışmada hastalardan alınan kalp görüntüleri MATLAB tabanlı bir Nokta İzleme algoritması ile incelenmiştir. Algoritma; genel olarak işaretlenen hareketli ekokardiyografi görüntülerinin bir video boyunca işaretlerinin takip edilerek kalp dokusunun gerginlik oranının ölçülmesi şeklindedir. Bu çalışmanın sonunda hasta ve sağlıklı deneklerden elde edilen gerginlik ve gerginlik oranı değerleri görüntülerin alındığı ekokardiyografi cihazında elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Cihazdan elde edilen gerginlik değerleri lateral bölge için -11,48 +/- 4,5 ve Septal bölge için -13,32+/- 4,41 dir. Çalışmamız sonucu elde edilen gerginlik değerleri ise lateral bölge için -13,02 +/-4,58 septal bölge için -13,81 +/-3,65 dir. Cihazdan elde edilen gerginlik oranı değerleri lateral bölge için -0,966 +/-0,537 iken septal bölge için -0,8863+/- 0,6085 dir. Çalışmamız sonucu elde edilen gerginlik oranı değerleri ile lateral bölge için -1,25+/- 0,64 iken septal bölge için -1,01 +/-0,47 dir. Bu sonuçlar çalışmanın gerginlik ve gerginlik oranı ölçümünde kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Echocardiography is one of the most popular technique in diagnosis and guiding to treatment of the heart dieases that is quite significant worldwide and determining either heart motion or quantitative values. Recent development in echocardiography technology gives opinions to clinicans and cardiologists to measure regional and global deformation (strain) and deformation rate (strain rate) by non ? invasive method in left ventricle.Main purpose of this thesis is to determine the hypokinesic situation results from different heart diseases. In this study, heart images taken from patients are examined by a MATLAB based Speckle Tracking algorithm. In general the algorithm is consisted of measuring strain rate of heart tissue by tracking tags during a video duration on active echocardiographic heart images which are tagged. After this study, the results has been compared with the results taken from the echocardiography device which the images was taken from. Strain values taken from device are for lateral region -11.48 +/- 4.5 and for septal region -13.32 +/-4.41. Besides, after the study, strain values are obtained. For lateral region result is 13.02+/- 4.58 and for septal region result is -13.81+/- 3.65. Strain rate values taken from device are for lateral region -0.966 +/-0.537 and for septal region -0.8863 +/-0.6085. In the study, measured strain rate values are ; for lateral region 1.25 +/-0.64 and for septal region -1.01 +/-0.47. These results shows the feasibility of the study for measurement of strain and strain rate.