Değişken ilerlemeli tornalamada talaş kırılması ve yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
Investigation of chip breaking and surface roughness in turning with variable feed rate
  1. Tez No: 245066
  2. Yazar: YALÇIN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Modern talaşlı şekillendirme işlemlerinde, talaş kaldırma prosesi geçmişten günümüze karşılaşılan problemler ile araştırmacı ve uygulamacılar için büyük bir çalışma alanı olmuştur. İmalatı daha verimli hale getirebilecek daha hızlı işleme yöntemleri ile daha iyi bir üretim kalitesi yakalayabilmek için yapılan araştırmalar ile imalat teknolojisi gün geçtikçe gelişen bir hal almıştır.Talaş kaldırma işleminin kalitesini belirleyen önemli faktörler deformasyon, sıcaklık, kuvvetler ve bunlara bağlı kalınarak işleme parametrelerinin belirlenmesidir. Tornalama işleminde, üretim kalitesini, verimliliği ve işlemin ekonomik olma durumunu doğrudan etkilediği için `değişken ilerleme' uygun donanımın seçilmesinde ve işleme parametrelerinin belirlenmesinde önemli bir rol almaktadır.Bu tezde, değişken ilerlemeli tornalama işleminde talaş kırılması ve yüzey pürüzlülüğünü incelenmiştir. Bu konuda, farklı kesme şartları kullanılarak deneyler yapılmıştır.Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için birinci bölümde; talaş kaldırma operasyonlarında karşılaşılan problemlerin karmaşıklıkları belirtilmiştir. İkinci bölümde; basit anlamda talaş oluşumu ve araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; araştırmacılar tarafından ortaya konulan talaş tipleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde; talaş kırılması ve talaş kırma mekanizması incelenmiş, beşinci bölümde; tornalama işlemi, işlemi etkileyen faktörler açıklanmıştır. Altıncı bölümde; işlenebilirlik kavramı açıklanmış, yapılan deneysel çalışmalarda kullanılan alüminyum ve çelik iş parçası malzemelerin işlenebilirliği incelenmiştir. Yedinci bölümde; değişken ilerlemeli tornalama ile talaş kırılması ve yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi için deneysel çalışmalar yapılmıştır. Sekizinci bölümde ise genel sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In modern manufacturing methods, machining, because of its having problems in a widespread area, has become a major study for researchers for along time. Researches, which have been done to be able to use manufacturing in a more efficient way and to find faster machining methods to get better quality, have been in a way improved day by day.Factors which define the quality of machining processes are deformation, heat and forces, due to those factors detection of machining parameters are also important. Variable feed rate, which affects the quality of operations directly, is an important parameter defining machining efficiency and has a major role in selection of appropriate equpiments.In this thesis, chip breaking and surface roughness with a variable feed rate in turning operations is studied.To be able to comprehend the topic, in the first chapter complexity and variablity of problems which head away in machining are concerned. In the second chapter; chip formation and studies done by researches are defined in an easy way. In the third chapter, chips are written down by researches are concerned. In the fourth chapter, chip breaking and chip breaking mechanism are studied. In the fifth chapter; turning operation in general way is concerned. In the sixth chapther; machinability and machinability of materials which were used in experiments done for this thesis are studied. In the seventh chapter; experimental results are performed. As the last chapter of this thesis, in the eighth chapter; general conclusions are concerned.