Microcomputer-aided selection of the patterns on the narrow fabric looms
Dar dokuma tezgahlarında desenlerin mikrobilgisayar yardımı ile seçilmesi
- Tez No: 24509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KORAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET DAR DOKUMA TEZGAHLARINDA DESENLERİN MİKROBİLGİSAYAR YARDIMI ÎLE SEÇİLMESİ DİNLEYİCİ, Mehmet Salih Yüksek Lisans Tezi» Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Celal KORAŞLI Şubat 1992, 62 sayfa Dar dokuma tezgahlarının desen mekanizmaları çok sınırlı ve harf dokumaya uygun değildir. Ayrıca desen oluşturmak ve bu desene uygun şekilde tezgahı ayarlamak hem zor hemde zaman israf eden bir işlemdir. Bu çalışmayla; desen oluşturma,, saklama ve kontrol işlemleri 8-bit'lik bir bilgisayar ve ek üniteler yardımıyla yapılmaktadır. Klavye kullanarak oluşturulan desen monitörde izlenebilmekte ve istenirse bu desen manyetik ortama kayıt edilebilmektedir. Sistem, klasik bir dar dokuma tezgahına uyarlandıktan sonra alınan sonuçlar; desen oluşturma, saklama ve dokuma kontrolü işlemlerinin başarıyla yapıldığını ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler; dar dokuma tezgahı, dokuma, desen -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MICROCOMPUTER- AIDED SELECTION OF THE PATTERNS ON THE NARROW WEAVING LOOMS DİNLEYİCİ, Mehmet Salih M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Celal KORAŞLI February 1992, 62 pages The narrow fabric looms are very limited in pattern creation and their mechanisms are no.t suitable for letter weaving. Also pattern drawing and preparation of the loom for selected patterns are complex and time consuming operation. In present work, pattern creation, storing and weaving control processes are assembled by a B-bit microcomputer which is interactive with a monitor. Pattern creation on monitor is performed by means of a keyboard. A solenoid group is designed for weaving control. Patterns may be stored on any magnetic medium. The system is adapted on a traditional loom. The results indicate that system operates efficiently for pattern creation, storing and weaving control processes. Keywords : loom, fabric, pattern -111'