DP600 çeliğinin geri esneme davranışının incelenmesi
Investigation of springback behaviour of DP600 steel
- Tez No: 245142
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında DP600 malzemenin farklı hız, kalınlık ve genişlikteki geri esnemedavranışları 60o V şekilli kalıp kullanılarak deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir.Deneysel çalışmalarda sac kalınlığının artmasıyla geri esneme miktarının önemli ölçüdeazaldığı görülmüştür. Genişliğin önemli bir etkisi tespit edilememiştir. Artan hızlarlabirlikte ince saclardaki geri esneme değişimi kalın saclara göre daha az olmuştur. 500mm/dk yapılan deneylerde diğer hızlara göre farklı davranışlar tespit edilmiştir. Sonluelemanlar simülasyonlarında elde edilen sonuçlar bütün durumlarda deneysel sonuçlaragöre daha düşük bulunmuştur. Yüksek hızlarda ise sonlu elemanlar analiz sonuçlarınındeneysel sonuçlara yaklaştığı tespit edilmiştir. Analitik modelin tahminleri deneyselsonuçların çok altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the springback behaviours of DP600 steel were investigated byexperimentally and numerically at various deformation speeds, thicknesses, and widthsusing a 60o V-shaped die. In the experimental work, it was observed that the springbackwas considerably reduced with increasing sheet thickness. No significant effect of thewidth was determined. The amount of springback change for thin sheet was higher thanthe thick sheet for increasing deformation speed. The different behaviours wereobserved at 500mm/min with respect to other speeds. Finite element results were foundto be lower than the experimental results for all conditions. However, at highdeformation speeds, the finite element results became closer to the experiment.Analytical model predictions were far below the experimental results.