Telefon üzerinden mikrodenetleyici ile ev kontrol ve güvenlik sistemi tasarımı
Design of a voice responsed house control and security system using microprocessor and telephone
  1. Tez No: 245200
  2. Yazar: CEMAL ÖNAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FUAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde dünya hızlı bir şekilde değişirken, insanlar da bu değişime ayak uydurabilmek için büyük uğraş vermektedirler. İnsanlar bu hızlı çalışma temposunda kendilerine ayırabilecekleri zamana ve yaşadığı ortamlarda güvenliğe ihtiyaç duyarlar. Buna yönelik olarak, çalışan kişiler evlerine yada işyerlerine gittiklerinde istedikleri bir ortamla karşılaşmak veya uzakta olduklarında bu ortamların güvende olduğunu bilmek isterler. Yada mesafelerin arttığı günümüzde uzağımızda olan ve yapılması gereken bir işi ne kadar ucuza ve nasıl yapabiliriz soruları ortaya çıkmaktadır. Bu sorulara cevap olarak verilen çözüm önerilerine bir örnek vermek gerekirse, akıllı ev sistemleri verilebilir. Ev kontrol sistemlerinin amacı insanların hayatını kolaylaştıracak gelişmeleri sağlamaktır. Bu sistemlerden yapılması istenen muhtemel işlemler arasında ortam aydınlatması, havalandırma, ısıtma, güvenlik işlemleri ve çeşitli ev aletlerinin kontrolü sayılabilir. Bu sistemlerin sağladığı kolaylıklar genellikle güvenlik, konfor ve ekonomi alanlarında kendini göstermektedir. İlk başlarda bu özelliklerin tümü tek bir sistem üzerinden sağlanamazken, günümüzde bütün bu özellikler tek bir merkezde toplanabilmektedir. Bu da mikrodenetleyicili sistemlerin gelişmesine paralel olarak, hayatımızın kontrolünde daha çok söz sahibi olmamızı sağlamaktadır. Güvenlik sistemleri sayesinde insanlar evlerinin güvenliğini sağlarken, kontrol sistemleri ile de sıcaklığı, havalandırmayı ve benzeri cihazları telefon veya internet üzerinden kontrol edebilmektedirler.Buna yönelik olarak bu çalışmada 8051 mikrodenetleyici ailesinden 89c52 ve 89c51RC2 entegresi kullanılarak, telefon üzerinden bir sesli ev kontrol sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the world has been changing very fast and human being is trying to adapt to this changing world. And also human being needs free time and comfort in his living. Anyway, working people want to find out a desired place or atmosphere when they reach to their houses or work place. Also, they want to be aware of their place?s safeness. Thus, a question, which is ?How to achieve to do a work from distance and how it will be cheaper?? is appears. Intelligent house systems can be given an example. The main intention of a house control systems is to facilitate the human life. This easiness, which is provided by the various systems, is generally seen in security, comfort and economy areas. In the early ages, all of these features couldn?t be collected in a system, but now they can. Security systems provide safety for the houses and control systems supply full control over temperature, ventilation and other similar machines using telephone or internet. Actually, this kind of innovations are depends on developments of microcontrollers. These developments are also allowing us to have more control on our life.In this work a house control system with voice control has been designed using 8051 microcontroller family?s 89c52 and 89c51RC2 ICs. In this system control can be achieved using a DTMF telephone line.