Alfatoksin B1 ve Alfatoksin M1'in yumurtaya geçiş düzeyleri ve atılım sürelerinin tesbiti üzerine deneysel araştırma
Experimental investigations on withdrawal-time of aflatoxin B1 and M1 from egg and passing levels of aflatoxin B1 and M1 into egg
- Tez No: 24529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AHMET ACET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
38 6. ÖZET Bu çalışma oral yolla aflatoksin B1 verilen tavukların yumurtalarına aflatoksin B1 ve metaboliti aflatoksin M1'in geçiş düzeylerini ve aflatoksin Bı verilmesi durdurulduktan sonra kaç gün süre ile aflatoksinlerin yumurtayla atılımının devam ettiğini tesbit etmek amacıyla yapıldı. Yumurtlayan 24 adet tavuk alınarak, 12 adedi kontrol, 12 adedi deney grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Deneme ve kontrol grubu tavuklar tek tek kafeslere yerleştirildi. 10 gün süre ile yerlerine adaptasyonları ve daha önceki yemiş oldukları yemlerden kaynaklanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla aflatoksinleri içermediğini analizlerle tesbit ettiğimiz yemlerle beslendi. Bu dönemden sonra deneme grubundaki tavuklara 500 f^g aflatoksin B1/tavuk/gün olmak üzere oral yolla 7 gün süre ile verilirken adlibitum yem ve su ile beslendiler. 7 günlük aflatoksin B1 verme dönemi ve bundan sonraki 1 0 günlük dönemde yumurtalar her gün tavuk numaralarına göre ayrı ayrı toplanıp, numaralandı, ağırlıkları tartıldı ve buz dolabmda ekstraksiyon için saklandı. Çalışmada materyal olarak deneme grubu ta vuklarından alınan 152 adet ve kontrol grubu tavuklardan alınan 64 adet yumurta kullanıldı. Bu yumurtaların ekstraksiyonundan sonraki temizleme ve elüasyon işlemleri için silikagel ile hazırlanmış cam kolonlar yerine silika - kartij seppak mini kolonlan kullanıldı. Sonuçlar ince tabaka kromatografisinde spektro fotometer kullanılarak değerlendirildi. Sonuçta, kontrol grubu tavuklarının yumurtalarında aflatoksin B1 ve aflatoksin M1, deneme grubu tavuklarının yumurtalarında aflatoksin M ı rezidüsü bulunamazken, deneme grubu tavuklarının yumurtalarında ise aflatoksin B j verme dönemindeki 2. günde miktarım tesbit edemediğimiz (< 0.013 ng/g) düzeylerde, 3. günden itibaren ise 0.013 ng/g-0.177 ng/g39 arasında aflatoksin B1 bulundu. Aflatoksin B1 verilmesi durdurulduktan sonraki 4. günden itibaren alınan yumurtalarda aflatoksin B1 rezidüsü tesbit edilemedi. Tavuklar tarafından alınan aflatoksin B1'in yumurtaya geçiş oranı 1/360824 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
40 7. SUMMARY Experimental investigations on withdrawal- time of aflatoxin Bj and Mi from egg and passing levels of aflatoxin Bj and Mj into egg. This study was conducted, in order to determine withdrawal-time of aflatoxin Bj and M]_ from eggs and passing levels aflatoxin B^ and M^ into eggs, on laying hens were given afiatoksin B ]_ by per orally. 24 laying hens were divided into two groups. Group 1 was used as control and groups 2 was used as test group. Hens were placed by one by one (individuaely) to cages. Hens were fed by feed which didn't contain afiatoxiris for 10 days in order to adapt. Then each hen of test's group was given aflatoxin Bi by orally at 500 rg/ day /hen for 7 days and hens were fed as adlibitum. Eggs were collected, marked and weighed during time of given aflatoxin aflatoxin Bj and following 10 days. Eggs were stocked in refrigerator for extraction. 152 eggs taken from test group and 64 eggs taken from control groups were used as materials in this study. Silika - cartige (Seppak) were used instead of glass colon prepared with silica-gel for clean up and elution after exraction. Results were evaluated by TLC with fluorence spectrophotometer Finally, aflatxin Bj and Mj weren't determined in eggs of control group. Aflatoxin Bj was found at 0.013 ng/g (not determinable levels) on 2 th day after aflatoxin was given and 0.013 ng/g - 0. 177 ng/g between on 3 th day and 7 th day, but aflatoxin Mj wasn't discovered. Aflatoxin Bj wasn't determined in eggs on 4 th day after giving aflatoxin was stopped. Passing ratio of aflatoxin B^ into egg was dedermined as 1/360824.