Kaynak dikişlerinde oluşan yanma oluklarındaki gerilmenin sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
Analysis of the tensile on undercut in welding seam with finite elements methot
- Tez No: 245326
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kaynaklı imalatta alın kaynağı ile yapılan iş parçalarında oluşabilecek en önemli kaynak hatalarından biri yanma oluğudur. Bu çalışmada, yanma oluğunun gerilme dağılımını ve parça mukavemetini nasıl etkilediği nümerik olarak incelenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlarla, yanma oluğu için kabul ret kriterleri ge1iştiri1ebi1ecektir. Başka bir deyiş1e, bu hatanın hangi durumlarda kabul edilip hangi durumlarda kabul edilemeyeceği belirlenebilecektir. Bu çalışmada önce farklı kaynak dikişlerinde farklı boyut ve profillerde yanma olukları oluşturulmuştur. Bu iş parçalarına sabit yükler uygulanarak oluşan gerilme dağılımları sonlu elemanlar yöntemi ile belirlenmiş ve sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur. Yanma oluğunun, gerilme dağılımına etkisini belirleyebilmek için, Sonlu Elemanlar Yöntemi ile çalışan ANSYS WORKBENCH paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The one of the most important welding faults occurring in the work pieces produced by forehead welding is undercut. In the present study, effect of undercut on the stress distributions in the work piece and strength of work piece is investigated numerically. Some criterions will be improved to accept or not accept the welded work pieces by using obtained results in this study. In the other word, it will be observed whether undercut can be accepted in which case. In this study, firstly undercut were formed on welding seam which have different dimensions and profiles. Applying same forces to these work pieces, stress distributions were calculated by using finite element method and results were presented with graphics. ANSYS WORKBENCH software program was used that runs by using The Finite Element Method for determination of the effects of undercut to stress distribution.