Programlı öğretim ile işbirlikli öğrenme yaklaşımının 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarısı ve fen tutumuna etkisi
The effect of programmed instruction and cooperative learning approach on the academic achievement of 7th grade students and on their attitudes towards science
- Tez No: 245343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. İZZET KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma; Fen ve Teknoloji dersinde, ?karışımlar konusunun? öğretiminde, ?Programlı Öğretim? yöntemi ile ?İşbirlikli Öğrenme? yönteminin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarısı ve fene yönelik tutumlarına etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmanın örneklemini, Ş. Engin Eker İlköğretim Okulu'nun, 7/A ve 7/B şubelerinde öğrenim gören 50 öğrenci oluşturmaktadır. 7/A şubesi deney 1 grubu, 7/B şubesi ise deney 2 grubu olarak seçilmiştir.Deney 1 grubunda, karışımlar konusu araştırmacı tarafından ?Programlı Öğretim? yöntemi ile işlenmiştir. Deney 2 grubunda ise, karışımlar konusu araştırmacı tarafından ?İşbirlikli Öğrenme? yöntemi ?Öğrenci Takımları Başarı Bölümleri? tekniği ile işlenmiştir. Uygulama, haftada dört ders saati olmak üzere üç haftada tamamlanmıştır.Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler, ?Programlı öğretim? yönteminin ?İşbirlikli Öğrenme? yöntemine göre öğrencilerin akademik başarısını daha fazla artırdığını göstermiştir. Deney 1 grubuna uygulanan ?Programlı Öğretim? yönteminin öğrencilerin fene yönelik tutumlarını değiştirmediği sonucuna ulaşılmıştır. Deney 2 grubu öğrencilerine uygulanan ?İşbirlikli Öğrenme? yönteminin öğrencilerin fene yönelik tutumlarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done in Science and Technology lesson in order to compare the effect of ?Programmed Instruction? method with ?Cooperative Learning? method on the academic achievement of 7th grade elementary school students and on their attitudes towards science in the teaching of ?mixtures topic?.50 students who study at 7/A and 7/B classes in Ş. Engin Eker Elementary School comprise the sample of the study. The 7/A class was chosen as the experiment 1 group and the 7/B as the experiment 2 group.In the experiment 1 group, the mixtures topic was treated with ?Programmed Instruction? method by the researcher. And in the experiment 2 group, the mixtures topic was treated with the ?Student Teams Achievement Divisions? technique of ?the Cooperative Learning? method by the researcher.. The application was completed in 4 lessons' time in 3 weeks.The data gained as a result of the study showed that ?the Programmed Instruction? method enhanced the students' academic achievement more than ?the Cooperative Learning? method. It was concluded that ?the Programmed Instruction? method which was applied to experiment 1 group didn?t change the attitudes of the students towards science. It was concluded that ?the Cooperative Learning? method which was applied to the students of the experiment 2 group enhanced the students' attitudes towards science.