Kreatin yüklemesinin elit bayan futbolcuların sprint performansına etkisi
The Effects of creatin supplementation on sprint performance of female soccer players
  1. Tez No: 115337
  2. Yazar: YÜCEL OCAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 773
Özet
-56- 7.0ZET Bu çalışmada Türkiye deplasmanlı bayanlar liginde futbol oynayan elit düzeydeki 1 8 bayan futbolcuya günlük kg başına 0.4 gr olmak üzere 5 gün süreyle kreatin monohidrat yüklemesi yapılmış ve bu süre sonrasında, kreatin yüklemesinin sprint performansına etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmaya katılan grup hem plasebo hemde kreatin grubu olarak kullanılmıştır. Gruba ön test yapıldıktan sonra 5 gün süreyle plasebo verilmiş ve altıncı günde ikinci ölçümleri yapılmıştır. Daha sonraki beş günde de kreatin monohidrat verilmiş ve kreatin alımı bittikten bir gün sonra son ölçümler yapılmıştır. Gruplara ait ortalamaların testinde tek-yönlü varyans analizi ve ikili karşılaştırmalarda Tukey yöntemi kullanılmıştır Yapılan ölçümlerde, futbolcuların yaş ortalamaları 21 ± 2.74 yıl, boy ortalamaları 165.33 ± 5.50 cm, olarak tespit edilmiştir. Deneklerin ön test vücut ağırlıkları 58.38 + 5.56 kg, plasebo yüklenimi sonrası 58.10 ± 5.99 kg ve kreatin yüklenimi sonrası ise 58.24 ± 5.62 kg olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-58- ABSTRACT This investigation examined the effects of creatin supplementation on intermittent high-intensity activites specific to competitive soccer. Eighteen highly trained female soccer players aged 21 ± 2.74 yrs performed a counter-movement jump test, a repeated sprint test consisting of six maximal 15 m runs with a 30 s recovery, intermittent endurance test which is 45 m high-intensity running interspersed by 30 s bouts of low-intensity running and recovery consisting of three jumps. One-way ANOVA and Tukey methods are used for statistical data analyes. The subjects participated in this study performed three tests that were pretest (no substance was taken), placebo test (lactose supplementation) and creatin supplementation test. After pretest session, plasebo drink was given to subjects for 5 days and the second test was performed on the 6 * day. The next day creatin supplementation was started to be given for 5 days with the dosege of 0.4 gr.kg/ 4 times per day and the last test was performed by subjects on the 6 day. No changes in body mass were found in creatin or plasebo supplemented groups.