Potansiyometrik titrasyon yöntemi ile karminik asit bileşiğinin asitlik sabitlerinin farklı sıcaklıklar ve iyonik şiddetlerde belirlenmesi
Determination of protonation constants of carminic acid with potentiometric titration metod in different temperatures and ionic strengths
- Tez No: 245451
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ SARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
 - Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, XIV. yy'dan XIX. yy'a kadar ressamların renklendirici olarak kullandıkları, son on yıldır ise, doğal yiyeceklerde ve kozmetikte yaygın alarak kullanılan,7-D-glucopyranosyl-3,5,6,8-tetrahydroxy-1-methyl-9.10-dioxoanthracene-2- carboxylic acid (Karminik Asit) (CA) bileşiğinin, değişik iyonik şiddetlerde (0-0,1-0,01-0,05 ve 0,5 M NaCl), ve değişik sıcaklıklarda (20, 25, 30, 35, 40 ve 50?C) potansiyometrik titrasyon yöntemi ile asitlik sabitleri ölçülerek, bileşiğin potansiyometrik olarak yapısal özellikleri açıklanmıştır. Yapılan analizlerde pKa1, pKa2, pKa3 ve pKa4 değerleri sırasıyla 2.91, 5.68, 8.30, 9.90 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, benzer yapıya sahip ligandların (TPAT, Gallik Asit, Protocatechuik Asit ve Alizarin Sarısı), literatürdeki pKa değerleri, CA'nın belirlenen pKa değerleriyle karşılaştırıldı. Benzer pozisyonlardaki fonksiyonel grupların pKa değerlerinin birbirleriyle uyum gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carminic acid (7-D-glucopyronosyl-3,5,6,8-tetrahydroxy-1-methyl-9,10-dioxo-anthracene-2-carboxylic acid) (CA) has been used as paint by painters until the XlX. century from the XlV. century. It has had an extensive use as a natural food and cosmetic pigment for last decades. In this study, protonation constants of CA were determinated with potentiometric titration metod in different ionic strengths (0- 0,01- 0,05- 0,1- 0,5) and different temperatures (20, 25, 30, 35, 40, 50?C) .Moreover, structure features of CA were explained as potentiometric. As results, pKa1, pKa2, pKa3 ve pKa4 values of CA were determinated as 2.91, 5.68, 8.30 and 9.90. However, the pKa values of CA were compared with pKa values of similar structure ligands (TPAT, Gallic acid, Protocatechuic acid and Alizarin Yellow) in literature. pKa values of CA determined were similar to literature.