Esnek kümeler ve esnek karar verme metotları
Soft sets and soft decision making methods
- Tez No: 245455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Esnek küme teorisi, Molodtsov tarafından,belirsizlikle başa çıkmak için bir matematiksel araç olarak ortayaatıldı. Bu teori, karar verme problemleri, bilgi sistemleri,cebirsel yapılar, optimizasyon teorisi ve matematiksel analiz gibibelirsizlik içeren bir çok alana uygulandı. Bu tez çalışmasında,esnek kümeler teorisi üzerine bazı yeni sonuçlar geliştirebilmekiçin, esnek kümelerin ve esnek küme işlemlerinin daha işlevsel olanyeni tanımlarını verildi. Ardından, esnek çarpım, BK ve KB kararfonksiyonlarını tanımlanarak, esnek karar verme metotları ortayaatıldı. Son olarak da bu metotların karar verme problemleri üzerineiki uygulaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The soft set theory was produced by Molodtsovas a mathematical tool for dealing with uncertainties . This theoryis applied to decision making problems, information systems,algebraic structures, optimization theory and basic mathematicsanalysis, etc. which are contain uncertainties. In this thesis aremodified the definitions of soft sets and operations of soft setswhich are more functional to improve several new results on soft settheory. And then are given soft decision making methods by definingproducts of soft sets and Uni-Int and Int-Uni decision functions.Finally are presented some applications of the methods.