Ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin çözeltiler ve özellikleri konusu ile ilgili grafik çizme okuma ve yorumlama becerilerinin incelenmesi
Examining 9th grade students' abilities on drawing reading and interpreting of graphs about solutions and their properties
  1. Tez No: 245511
  2. Yazar: CEM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, çözeltiler ve özellikleri konusu ile ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan bir test geliştirmek, geliştirilen bu test ile ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerinin grafik çizme ile grafik okuma ve yorumlama becerilerini incelemek ve bu becerilerle ilgili karşılaşılan sorunlar varsa, bu sorunları belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 17 maddeden oluşan Grafik Çizme, Okuma ve Yorumlama Beceri Testi (GÇOYBT) geliştirilmiştir. Testte yer alan çoktan seçmeli sorular için, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0.85 olarak bulunmuştur.Çalışma, 2008-2009 eğitim ve öğretim yılında, Balıkesir il merkezinde yer alan Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Öğretmen Lisesi, Teknik Lise ve Düz Liselerde öğrenim gören toplam 475, 9. sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Testte yer alan açık uçlu soruların analizi için rubrik geliştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS 11.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışmanın sonunda, öğrencilerin grafik okuma ve yorumlamada başarılı, grafik çizmede ise yeterince başarılı olmadıkları sonucuna varılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin grafik çizme becerileri (GÇB) ile grafik okuma ve yorumlama becerilerinin (GOYB) birbirini etkilediği, yine lokal grafik okuma ve yorumlama becerileri (LGOYB) ile global grafik okuma ve yorumlama becerilerinin de (GGOYB) birbirini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin GÇOYB, GÇB, GOYB, LGOYB ve GGOYB puanlarının cinsiyete göre karşılaştırılması sonucunda kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Lise türleri arasında ortaya çıkan anlamlı farklılığın ise Fen Lisesi öğrencileri lehine olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, öğrencilerin grafik çizimlerine ilişkin yapılan değerlendirmede, öğrencilerin eksen seçiminde, eksen etiketlemede, eksen ölçeklemede, veri girişinde, nokta oluşturmada ve noktaları birleştirmede sorunlar yaşadıkları belirlenmiş ve bu sorunların olası nedenleri üzerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a test, which consisted of both multiple choice and free response questions, and using this test to examine 9th grade students? abilities on reading, interpreting and drawing graphs about solutions and their properties and to insight students? difficulties about graphing. For this aim, a drawing, reading and interpreting of graphs test (GÇOYBT), which consisted 17 items was developed. The Cronbach Alfa reliability coefficient for the multiple choice questions of the test was found 0.85.The study was held with 475 9th grade students who were attending Anatolian, science, teacher, technical and public high schools in the city of Balikesir in 2008-2009 educational year. A rubric was developed for analyzing free response questions. SPSS 11.0 programme was used for analyzing the obtained data from the study.In conclusion, although the students were succesful on reading and interpreting of graphs, they were not succesful enough on drawing graphs. Besides, it was found out that students? drawing of graphs (GÇB) and their reading and interpreting of graphs abilities (GOYB) were affected from each other. Additionally, it was found out that students? local reading and interpreting of graphs (LGOYB) and their global reading and interpreting of graphs abilities were affected from each other. It was realized that there were statistically significant differences on students? GÇOYB, GÇB, GOYB, LGOYB, GGOYB scores in favor of girls. There were also statistically significant difference among high school scores in favor of science high school students. It was determined that, students had problems with selecting, labelling, scalling of axes, placing of data on a graph, plotting and integration of points; there problems? possible reasons were discussed.