Quark modeli
  1. Tez No: 24557
  2. Yazar: OKTAY GÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
- v - ÖZET Bu çalışmanın esas amacı, son otuz yıldaki gelişmelerin ışığında temel etkileşmeleri ve maddenin temel parçacıklarını gözden geçirmektir. Bu amaç için önce mekaniğin Newton 'dan Dirac 'a gelişimi ve dört temel etkileşme tartışıldı. Sonra elemanter parçacıklar ve yüksek enerji fiziğindeki korunum kanunları incelendi ve son olarak maddenin quark yapısı tartışıldı. Diğer taraftan açıkça ifade edilmelidir ki, tezde olayın matematiğinden çok fiziği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
- vı - SUMMARY The main aim of this work is to review the funtemental interactions and the basic particles of the matter on the light of the developments last 30 years. For this aim, before the evolution of mechanics from Newton to Dirac and the four fundemental interactions were dis cussed, then the elementary particles and the conservation laws at the high energy physics were examined and finally the quark structure of the matter was discussed. On the other hand it must be pointed out clearly that it has been considered on the physics of phenemenon rather than its mathematics in thesis.