Toz metalurjisi yöntemi ile Al esaslı parçacık takviyeli metalik köpük üretimi
Production of Al based metallic foam reinforced with particulate by powder metallurgy technique
- Tez No: 245577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Engineering Sciences, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, toz metalürjisi (T/M) tekniği ile metal matrisli kompozit (MMK) metalik köpük üretim parametrelerini araştırmaktır. Matris malzemesi olarak saf alüminyum ve ön alaşımlı Alumix 231 ? metal tozları kullanılmıştır. Köpürtücü madde (TiH2) miktarı (%0,5, %1, %1,5 ve %2 ) ve köpürtme sıcaklığının (650°C, 670°C, 690°C ve 710°C), metalik köpüğün gözenek dağılımına, lineer genişleme oranına ve yoğunluğa etkisi incelenmiştir. Al2O3 parçacık takviyeli kompozit metalik köpük üretimde Al2O3, Al / Alümix ve TiH2 tozları üç boyutlu turbulada 30 dakika karıştırılmıştır. Karışım tozlar 600 MPa basınçta preslenmiş, 550°C' de 3 saat sinterlenmiş ve sonra % 50 oranında sıcak deforme edilmiştir. Deforme edilen MMK malzemeler 10 dakika süreyle köpürtülmüştür. Her bir matris malzemesiyle üretilen numuneler deformasyon doğrultusunda köpürme ile lineer genleşmiştir. Artan TiH2 oranı ve köpürtme sıcaklığıyla birlikte lineer genişleme artmış ancak yoğunluk azalmıştır. Artan Al2O3 oranına bağlı olarak ise gözenek duvar kalınlığı ve yoğunluk artarken lineer genişleme oranında azalma belirlenmiştir. %1 TiH2 oranı ve 690°C - 710°C sıcaklıkta 10 dak. köpürtme süresi optimum parametreler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate of production parameters of Metal Matrix Composite (MMC) foams produced by Powder Metallurgy (P/M) technique. In the study pure aluminium and prealloyed Alumix 231 ? based metal powders were used as a matrix material. Effects of foaming agent (TiH2) ratio (0,5%, 1%, 1,5% and 2%) and foaming temperatures (650°C, 670 °C, 690 °C and 710 °C) on the pore morphology , linear expansion coefficient and density of metallic foam were investigated. In production of MMC foam, Al/Alumix 231, TiH2 and Al2O3 powders were mixed in three dimensional turbola for 30 minutes. Mixed powders were compacted at 600 MPa, sintered at 550 °C for 2 hours and then hot deformed by 50%. Deformed MMC samples were foamed for 10 minutes. The samples produced with each matrix material linearly expanded in the deformation direction. It was found that, linear expansion ratio increased with increasing TiH2 ratio and foaming temperature. And also, pore cell thickness and metallic foam density increased with increasing Al2O3 ratio in the composite. To produce MMC foam, optimum experimental parameters were determined in TiH2 ratio of 1%, foaming temperatures of 670 °C - 710 °C and foaming time of 10 minutes.