Elektro-erozyon ile işlemede işparçasına uygulanan titreşimlerin işleme performansına etkilerinin incelenmesi
An investigation on the effect of the applied workpiece vibrations on the machining performance in electrical discharge machining
  1. Tez No: 245578
  2. Yazar: ALİ ÖZGEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada, Elektro Erozyon ile İşleme (EEİ) tekniğinin kararlılığını ve performans çıktılarını iyileştirmek amacı ile işleme haznesine ve işparçasına uygulanan farklı frekanstaki titreşimlerle değişik işleme koşullarında (boşalım akımı, vurum süresi ve işleme derinliği) deneyler yapılmıştır. İşleme haznesi titreşimli (İHT-EEİ) deneylerde ve işparçası titreşimli (İT-EEİ) deneylerde titreşimsiz koşullara göre elektrot aşınma hızı (EAH) ve bağıl aşınma (BA) değerlerinde azalma elde edilmiştir. Titreşimli deneylerde işparçası işleme hızı (İİH) ve ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerlerinde daha küçük artış ve azalmalar tespit edilmiştir. Değişik işleme derinliklerinde işparçasına uygulanan titreşimler ile yapılan deneylerde frekans değerlerindeki artışların özellikle yüksek akım değerlerinde İİH değerlerinde artış, EAH, BA ve Ra değerlerinde azalma sağladığı tespit edilmiştir. İHT-EEİ tekniğinde işleme haznesinin istenen frekans ve genlik değerlerinde titreştirilememesinden dolayı İT-EEİ tekniğinin EEİ alanında daha etkin olabileceği deneysel sonuçlardan anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, vibrations with different frequencies are applied to workpiece for improving the electrical discharge machining stability and performance outputs. Experiments are conducted with different machining conditions such as discharge current, pulse duration and machining depth. Tool wear rate (TWR) and relative wear (RW) are dropped at experiments with machining tank vibration (MTV-EDM) and workpiece vibration (WV-EDM), when compared to experiments without vibrations. According to the results of experiment with vibration, increase in workpiece removal rate (WRR), and drop at surface roughness of workpiece (Ra) are less compared improvements at other parameters. Experiments conducted by applying vibrations on the workpiece at various machining depth clearly demonstrate that increasing frequency values especially at high current values results in an increase in WRR values and decrease in TWR, RW, Ra values. Since the vibration of the machining tank at the desired frequency and amplitude is not technically practical, it is realized from the experimental results that the use of WV-EDM technique seems to be much more promising in EDM field.