Web tabanlı bir karar destek yazılımının geliştirilmesi
A web based decision support software development
  1. Tez No: 245588
  2. Yazar: MEHMET GÜNEŞ PAK
  3. Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. AYDIN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karar destek sistemleri kurum ve kuruluşlarca yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla geliştirilmiş farklı yazılımlar mevcuttur. Teknolojik gelişmelere paralel olarak karar destek sistemleri bireyler tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Ancak karar destek sistemlerini bireysel karar verme amaçlı kullanan kullanıcıların gelişmiş yazılımlara sahip olmaları ve onları kullanabilmeleri oldukça sınırlıdır. Bu tezde karar destek sistemlerinin bireysel olarak uygulanması desteklemek amacıyla bir karar destek yazılımı geliştirilmiştir. Yazılımda karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılmıştır. Yazılım herhangi bir kurulum veya eklenti gerektirmeyecek şekilde Türkçe dil desteği ile birlikte web tabanlı çalışacak yapıda tasarlanmıştır. Geliştirilen yazılım, diğer karar destek yazılımları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision support systems are commonly used by institutions and foundations. There are different software products developed for this purpose. Parallel to technological developments, decision support systems are started to be used by people. However, it is difficult for users who use decision support systems for personal purpose to afford developed software products and to use them. In this thesis, decision support software is developed in the aim of practicing decision support systems personally. In the software, one of the methods of decision making, Analytical Hierarchy Process is used. The software is designed without the need of any kind of install or extension as works web based together with the Turkish language support. The developed software is compared to the other decision support software.