Metin dosyaları için arayıcı
Searching for text files
- Tez No: 245589
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kısaca BELAR denen yeni bir belge içi arama yazılımı tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiştir. BELAR'ın özelliklerinin belirlenmesinde diğer metin düzenleyicilerinin arama özelliklerinde hissedilen noksanlıklar dikkate alınmıştır. BELAR Word belgeleri üzerinde işlem yapmak için C# dilinde geliştirilmiş olup, Microsoft Word programını bir alt program olarak kullanmaktadır; ancak BELAR' da ki arama imkanları Microsoft Word'deki imkanlara göre çok daha gelişkindir. BELAR' da aranan metin parçaları için üç farklı ölçü kullanılmaktadır. Bunlar cümle, paragraf ve bağlamdır. Burada kullanılan bağlam ölçüsü, cümle sayısı cinsindendir ve bu sayı kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Belgenin tamamında, tercih edilen ölçüye göre düzenli ifade anahtarları ile arama yapılmakta ve bulunan sonuçlar listelenmektedir. Daha sonra bu liste içerisinden seçilen sonucun belge içindeki konumuna ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new software for performing search in documents, called BELAR, is designed and implemented. In determining the properties of BELAR, the short comings observed in the other text editors? searching capabilities were taken into consideration. BELAR is developed for processing Word documents, and uses Microsoft Word program as a sub program; however, searching capabilities of BELAR are more comprehensive than that of Microsoft Word. Three different measures are used for searching text fragments in BELAR. These are sentence, paragraph and context. Here, the context measure is in terms of number of sentences and this number can be specified by the user. Searching is performed in the whole document using regular expression keys according to the searching measure and the results found are listed. It is possible later to reach the location of the results in the document, selected from the list.