DsPIC mikrodenetleyici tabanlı tekrarlanan transkraniyal manyetik uyarım cihazının tasarımı ve yapımı
Design and construction of repetitive transcranial magnetic stimulation based on dsPIC microcontroller
- Tez No: 245596
- Danışmanlar: YRD.DOÇ.DR. MUSTAFA BURUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknik Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak tıp bilimi alanındahastalıkların teşhis ve tedavisinde yeni teknik ve yöntemler denenmektedir. Butez çalışmasında, beyin fonksiyonlarının araştırılmasında ve beyinde oluşanhastalıkların tedavisinde kullanılabilecek cerrahi müdahale gerektirmeyen veacısız bir yöntem olan dsPIC mikrodenetleyici tabanlı tekrarlanantranskraniyal manyetik uyarım (rTMS) cihazının tasarımı ve yapımıgerçekleştirilmiştir. dsPIC mikrodenetleyici kullanılmasının nedeni sistemfonksiyonlarının yazılım yolu ile etkin bir şekilde kontrol edilmesidir. Buamaçla ilk olarak uyarım devresi için anahtarlama sinyali üreten dsPIC kontrolkartının tasarımı gerçekleştirilmiştir. Daha sonra uyarım devresi ve uyarımbobinin tasarımı ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen sistem 1 KVDC gerilim ile çalışabilecek ve 1-10 Hz' lik aralıklar ile rTMS sinyalleriüretebilecek şekilde gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen rTMS sistemi 250 VDC gerilim ile test edilmiştir ve başarılı sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, new techniques and methods are tested for diagnosis and treatment ofdiseases in the field of medical sciences depending on the rapidly developingtechnology. In this thesis, dsPIC microcontroller-based repetitive transcranialmagnetic stimulation device's design and construction was performed. Thisdevice could be used to investigate brain function and to determine the braindiseases. It is not require surgical intervention and it uses the painless method.The reason for using the dsPIC microcontroller is to control the systemfunctions with software. In the circuit design, dsPIC control card, whichgenerates switching signals for the stimulating circuit, was designed firstly.After that the design and construction of stimulating circuit and coil wereperformed. This system could be worked with 1 KV DC voltage and it produces1-10 Hz stimulating signals. The constructed system was tested with 250 V DCvoltage and the successful results were obtained.